خروج

کاغذ های پوستی، روغنی و مومی چه هستند؟


زمانی که نام و اسم کاغذ می آید، عموم مردم به یاد نگارش، نوشتن، دفتر، کتاب، ورق، روزنامه و دیگر کالا و فرآورده های کاغذی که البته بیشتر آن ها نیز با تحریر، رسانه و نگارش در ارتباط است، می افتند. با این حال، کاغذ کاربرد های گسترده، متنوع و مهم دیگری نیز دارد که بیشتر در صنعت چاپ و بسته بندی مواد غذایی و البته کالا های مختلف معنا و کاربرد می یابد. نگارنده قصد دارد تا در این مقاله به کاغذ، کاربرد و انواع آن در صنعت بسته بندی بپردازد.

پیش از هر چیز لازم است تا به چیستی کاغذ بپردازیم.

کاغذ، کالایی کاربردی برای همه ی صنعت ها

کاغذ یک ماده نازکی است که با پرس شدن الیاف مرطوب سلولز و خمیر کاغذ نشات می گیرد و از چوب گرفته می شود و با خشک کردن آنها در ردیف های قابل انعطاف به وجود می آید. کاغذ یک  ماده همه کاره است که از آن استفاده های زیادی مثل نوشتن، چاپ کردن، تمیز کردن  می شود و در تعداد زیادی از ساخت و سازهای صنعتی کاغذ کاربرد دارد.

تاریخچه و چگونگی پیدایش و البته بهتر بگوییم اختراع کاغذ، داستان جالب و البته طولانی دارد که به بخشی از آن می پردازیم.

کاغذ در ابتدا توسط یک تاریخ نگار و باستان شناس چینی، در کشور چین پدید آمد که تاریخ آن به ابتدای قرن دوم میلادی می رسد. پس از آن فرآیند تولید خمیر کاغذ ایجاد و یاد گرفته شد و سپس تا قرون وسطی، به خاورمیانه و دیگر کشور های همسایه و اطراف چین گسترش یافت.

پس از این راه و مسیر گسترش و اشاعه یافتن تکنولوژی کاغذ به دیگر کشور ها تسهیل شد و در نهایت تمام جهان از نعمت کاغذ و تکنولوژی آن بهره مند گردید که البته نقش فرهنگ و ارتباطات و نیز تاثیر برجسته ای که کاغذ بر این دو سازه داشته است، بی تاثیر نبوده است. 

از آن جایی که کاغذ مومی یا روغنی نقش برجسته ای در صنعت بسته بندی به ویژه بسته بندی مواد غذایی دارد، در ادامه به معرفی و بررسی این جنس کاغذ می پردازیم.

کاغذ های مومی

کاغذ های مومی همان کاغذ های روغنی، گلاسه و یا واکسی هستند که به طور حتم، بار ها با آن ها در تماس بوده اید. این کاغذ ها به دلیل شفافیت، مقاومت در برابر رطوبت، و البته خاصیت جذب و نگه داری روغن، گزینه و انتخاب مناسبی برای پخت و پز، به ویژه پخت انواع کیک و شیرینی هستند.

کاغذ مومی یا کاغذ پارافین، کاغذی است که از یک ماده ی نرم که مثل موم است ساخته می شود. از این کاغذ ها در قرن نوزده و برای نگهداری و محافظت محصولات از فاسد شدن و جلوگیری از بوی تند و تیز مواد غذایی  استفاده می­شد.

رفته رفته، کاغذ مومی جای موم طبیعی را گرفت و به یکی از ملزومات و ابزار های آشپزی و بسته بندی، به ویژه پخت و بسته بندی کیک، تبدیل شد.

البته کاربرد و مصرف این کاغذ تنها به صنعت غذا و بسته بندی محدود نمی شود. به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت و سختی آن نسبت به کاغذ های معمولی، از آن برای نگه داری تیغ، استفاده در قایق و دیگر ابزار هایی که نم و رطوبت برای آن ها خطرناک است، به کار می رود.

کاغذ های پوستی هم چنین کاربردی گسترده ای در هنر نقاشی و خطاطی دارد که از ویژگی روغنی بودن و سطح نرم و روان آن ها ناشی شده است.

در حال حاضر کاغذ مومی و پوستی، از جمله سازه های پر کاربرد و مصرفی مهم در صنعت چاپ و بسته بندی است که نقش برجسته ای در بسته بندی و نگه داری مواد غذایی هم چون کیک، نان، شیرینی و دیگر نمونه های مشابه دارد.

 

 

برای دانلود فایل مقاله ی «کاغذ های پوستی، روغنی و مومی چه هستند؟»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «کاغذ های پوستی، روغنی و مومی چه هستند؟»


کلمات کلیدی : چاپ، بسته بندی، کاغذ، کاغذ کاهی، کاغذ مومی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/11/08
شما با استفاده از این روش می‌توانید خودتان با استفاده از کاغذ کرافت ساده کاغذ کادو با طرح های مختلف بسازید...
1399/11/05
یادگرفتن بسته بندی کادو برای هدیه دادن در مواقع خاص مثل هدیه ولنتاین یا کادو تولد می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. حتماً نیازی نیست که از جعبه های کادویی گران قیمت یا...
1399/11/03
این تکنیک هنری در بسیاری از آثار هنری امروزی و توسط هنرمندان بزرگ استفاده می‌شود اما در این مقاله آن را به‌صورت کاردستی ساده روی کاغذ آموزش می‌دهیم.
فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ