خروج

سلفون چیست و کاربرد های سلفون در صنعت بسته بندی چه هستند؟


بر خلاف دیگر سازه و روش های بسته بندی که برخی قدمتی بیش از یک قرن دارند، مدت زمان چندانی از پیدایش و ساخت سلفون نمی گذرد. سلفون نخستین بار در سال 1924 و در ایالات متحده ی آمریکا پدید آمد و از همان زمان تحول، دگردیسی و موج های گسترده ای را نه تنها در صنعت چاپ و بسته بندی مواد غذایی و کالا ها، که در صنعت و کسب و کار تبلیغات و بازاریابی پدید آورد.

سلفون جزو مشتق های سلولز به شمار می رود. در دهه ی 60 میلادی و با گسترش دانش و صنعت چاپ و بسته بندی، ابزار های دیگری چون پلی اتیلن پدید آمدند ولی سلفون هم چنان جزو یکی از روش های ماندگار و موثر چه در بسته بندی کالا و مواد غذایی و چه در تبلیغات و بازاریابی، باقی ماند که البته بی دلیل و توجیه هم نبود.

سلفون

سلفون چیست و چگونه ساخته شده است؟

سلفون یکی از پر کاربرد ترین پلیمر ها است که تا کنون صنعت بسته بندی و چاپ به خود دیده است. از ویژگی های مهم و برجسته ی سلفون می توانیم به مقاومت بالای آن در برابر خراش و خرد شدن اشاره کنیم.

ویژگی های ساختاری سلفون چه هستند؟

شفافیت سلفون: سلفون شفاف است. به دلیل ترکیب در مشتق های پلیمری و شیوه ی ساخت و پرداخت سلفون، این ماده از شفافیت بیشتری نسبت به دیگر سازه های پلیمری هم چون پلاستیک، نایلون و نایلکس برخوردار است و همین سبب شده تا کاربرد چشم گیر و گفتنی در صنعت بسته بندی مواد غذایی باز، به ویژه خشکبار و شیرینی و آجیل داشته باشد.

سلفون

سلفون در برابر اسید و باز مقاوم است: به دلیل ویژگی های ساختاری و ترکیب های شیمیایی که در ساخت و پردازش سلفون به کار می رود، سلفون نسبت به دیگر سازه های بسته بندی هم چون نایلون و نایلکس، در برابر اسید و باز مقاومت بیشتری دارد.

تاب آورندگی بالا در برابر حرارت: سلفون نسبت به نایلون و نایلکس، در برابر حرارت تاب آورندگی بیشتری دارد و همین سبب می شود تا سلفون گزینه ی بهتر و کاربردی تری برای بسته بندی مواد غذایی باشد.

کاربرد های سلفون چه هستند؟

سلفون در صنعت بسته بندی کاربرد و استفاده های گوناگونی دارد. با این حال عمده ی کاربرد های سلفون در صنعت های غذایی برجسته هستند و بیشتر این صنعت از ویژگی های سلفون برخوردار شده است. در ادامه به شرح دیگر ویژگی و کارکرد های سلفون در صنعت های مختلف می پردازیم:

بسته بندی مواد غذایی با سلفون: ویژگی هایی که درباره ی سلفون بر شمردیم، همه سبب شدند تا سلفون بهترین گزینه و انتخاب برای نگه داری مواد غذایی پس از استفاده و باز کردن بسته بندی باشد. همه ی ما دست کم یک بار غذا، خوراکی، سالاد، میوه و دیگر ماده های غذایی را با روکش و کاور سلفون دیده ایم.

سلفون

بسته بندی دستگاه های بیمارستانی و استفاده از سلفون در صنعت پزشکی: صنعت پزشکی و تجهیزات پزشکی نیز از فایده و ویژگی های سلفون بی بهره نمانده اند. ویژگی چسبندگی، انعطاف و باز شوندگی سلفون سبب شده اند تا سلفون بهترین گزینه برای پوشش کامل و سراسری دستگاه و تجهیزات بیمارستانی و پزشکی باشد.

صنعت البسه و پوشاک: صنعت پوشاک و مد و لباس از دیگر صنعت های پر کاربرد و پر مصرفی است که از ویژگی های سلفون بی بهره نمانده است. سلفون به دلیل ویژگی هایی چون شفافیت، مقاومت در برابر گرما و سهولت لمس بدون آسیب رساندن به لباس، به گزینه و انتخاب نخست برای بسته بندی و پوشاندن لباس های نمونه در لباس فروشی ها تبدیل شده است.

برای دانلود فایل مقاله ی «سلفون چیست و کاربرد های سلفون در صنعت بسته بندی چه هستند؟»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «سلفون چیست و کاربرد های سلفون در صنعت بسته بندی چه هستند؟».


کلمات کلیدی : سلفون، بسته بندی، نایلون


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/30
جدیداً برنج قرمز یا برنج سرخ وارد دنیای فیتنس و سلامتی شده است. رنگ قرمز یکی از تفاوت‌های اصلی این دانه برنج با دیگر انواع برنج است اما دقیقاً چرا این برنج قرمز رنگ است؟
1399/06/30
امروزه بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید از نی نوشیدنی استفاده می‌شود. هرروزه در آمریکا چیزی بین 170 میلیون تا 490 میلیون نی نوشیدنی استفاده می‌شود.
1399/06/28
فلکسوگرافی یکی از روش های قدیمی چاپ است که تبدیل به ورژن جدید چاپ مسطح یا لتر پرس شده است...