خروج

انواع کیسه های برنج در یک نگاه (1)


کیسه های برنج، ابزار، وسیله و محفظه ای هستند که به طور عموم برای نگه داری، حمل و نقل و خرید و فروش میزان مشخصی برنج استفاده می شوند. هم چون برخی دیگر از کالا های غذایی، غلات و حبوبات، برنج نیز از جمله فرآورده های کشاورزی است که به دلیل ماهیت، جنس و ساختاری که دارد، نمی توان آن را به طور جداگانه تهیه کرد و باید درون محفظه و فضایی قرار بگیرد. کیسه برنج و یا همان گونی برنج سابق، ابزار و وسیله ای است که برای این کار و هدف استفاده می شود.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، صنعت و البته ساختار های گوناگون آن، دگرگونی های بسیاری را تجربه کرده اند و همین عامل سبب شده است تا صنعت بسته بندی، به ویژه بسته بندی برنج، از این قاعده و روند تاثیر بگیرد و جدا نباشد.

کیسه برنج

نگارنده قصد دارد تا در این مقاله، به بررسی گونه های مختلف بسته بندی، روند های موجود در بسته بندی و بررسی بسته بندی های مختلف و متفاوت کیسه های برنج بپردازد. تحلیل نقطه های قوت، امتیاز، مزیت و البته نقطه های تاریک، ضعف و عیب هر یک از بسته بندی های برنج، از جمله نکته و محور های مورد نظر این یادداشت است که به آن ها خواهیم پرداخت. نکته ی مهم این است که برخی از مطلب های یاد شده در این مقاله، در مقاله و یادداشت های پیشین از نگارنده نقل شده اند ولی به این سبب که ممکن است خواننده فرصت بازخوانی مقاله های یاد شده را نداشته باشد، عمده و شالوده ی آن ها را بار دیگر در این یادداشت و مقاله ی بعدی مرور خواهیم کرد.

کیسه برنج

گونی های پلاستیکی: گونی های پلاستیکی را شاید بتوان نخستین و جزو ابتدایی ترین گونه های بسته بندی برنج و البته غلات دانست. گرچه تکنولوژی و صنعت بسته بندی پیشرفت های زیادی را تجربه کرده اند و گونه های بسته بندی برنج تکامل های زیادی را به خود دیده اند، ولی این کیسه ها هنوز هم در برخی نقطه های کشور و توسط تعدادی از تولید کننده ها، کاربرد و استفاده دارند.

این کیسه های به دلیل این که از مشتق و فرآوده های نفتی تولید و فرآوری شده اند، عیب های زیادی دارند و چندان برای مصرف های امروزی پیشنهاد نمی شوند.

از امتیاز های کیسه های پلاستیکی می توانیم به تولید، فرآوری و مصرف ساده و کم هزینه ی آن اشاره کنیم. هم چنین حمل و نقل ساده و سریع آن، از دیگر امتیاز های یاد شده است.

کیسه برنج

این کیسه ها در برابر گرما، آسیب های محیطی هم چون پارگی، جذب گرد و خاک و سقوط کردن، چندان مقاوم نیستند و ممکن است با یک بار آسیب دیدن، تمام برنج و محتوای درون خود را ضایع و تلف کنند. امروزه اما به لطف پیشرفت تکنولوژی و البته رشد اقتصاد، چندان ضرورتی برای استفاده از این نوع بسته بندی های برنجی وجود ندارد.

کیسه های نایلونی برنج: کیسه های نایلونی از دیگر کیسه و ابزار های بسته بندی برنج هستند که به طور معمول برای حمل و نقل مسیر های کوتاه، در زمان کوتاه و میزان اندکی از برنج به کار می روند و استفاده می شوند. گرچه این کیسه ها نیز هم چون دیگر کیسه های پلاستیکی هستند و عیب های مشابه به آن ها را دارند، ولی به دلیل این که فقط برای مسیر های کوتاه و حمل و نقل از مغازه تا خانه به کار می روند، استفاده ی این گونه از آن ها چندان ضرر نخواهد داشت.

کیسه برنج

گونی برنج کنفی، کیسه های پارچه ای و کیسه های پلی پروپیلن، از دیگر محور و نمونه های بسته بندی برنج هستند که با رویکردی مشابه رویکرد مقاله ی حاضر، در مقاله ی آتی به آن ها خواهیم پرداخت.

برای دانلود فایل مقاله ی «انواع کیسه های برنج در یک نگاه (1)»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «انواع کیسه های برنج در یک نگاه (1).


کلمات کلیدی : کیسه، برنج، بسته بندی


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/02/11
دانشمندان راه پختی را کشف کرده اند که میتواند کالری برنج را تا 50 الی 60 درصد کاهش دهد. طرز تهیه برنج کم کالری مناسب رژیم لاغری و بیماری های قند و دیابت است.
1400/02/06
زینب ایزدیار طراح ایرانی ساکن بروکلین با استفاده کیسه برنج روزمره لباس های زیبایی طراحی می کند که توجه مجله ووگ را به خودش جلب کرده است.
1400/01/22
مصرف درست برنج فواید زیادی برای جوانسازی پوست و مو، لاغری، سلامت قلب و دستگاه گوارش و... دارد. فقط کافی است بدانید چگونه باید برنج را مصرف کنید.