خروج

بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (2)


در مقاله ی پیشین به معرفی بسته بندی سبز پرداختیم و دانستیم که با این روش، میزان انرژی کم تری برای تولید و چاپ بسته بندی صرف می شود، هم چنین ماده های اولیه ی قابل بازیافت و دوست محیط زیست در بسته بندی به کار می روند و در نهایت آلودگی، تخریب و آسیب کم تری متوجه اکوسیستم و زندگی انسان و دیگر موجود های زنده می شود.  

افزون بر مورد های یاد شده، در بسته بندی سبز ماده های اولیه ی کم تری به کار می رود و برای فرآیند بسته بندی و انتقال آن، از انرژی های تجدید پذیر هم چون سوخت های زیستی، باد، و انرژی خورشیدی استفاده می شود.

بسته بندی

در این مقاله به جزئیات این گونه ی نوین بسته بندی می پردازیم.

مواد به کار رفته در بسته بندی سبز:

 • پلاستیک های تجدید پذیر زیستی (پلاستیک هایی که فرآیند تجدید آن ها به محیط زیست آسیب نمی زند)
 • پلاستیک های گیاهی
 • کالا های قابل باز یافت
 • منبع های انرژی جایگزین (انرژی خورشیدی و مانند آن)
 • کیسه های قابل باز یافت پلی اتیلن
 • بسته بندی های قالبی برای تخم مرغ و دیگر مواد

بسته بندی

راه کار های رایج در بسته بندی سبز

بسته بندی با استفاده از مواد تجدید پذیر: پی.ال.ای نشاسته ای (اسید لاکتیک)، از جمله منبع های تجدید پذیری است که از آن برای بسته بندی سبز استفاده می شود. پی.ال.ای از نیشکر، سیب زمینی، ذرت و دیگر مواد نشاسته ای به کار می رود.

بسته بندی با استفاده از مواد افزودنی: در کل دو گونه ی افزودنی برای بسته بندی وجود دارند که آن را ماندگار و تجدید پذیر می کند. افزودنی اوکسو (OXO) و افزودنی بایو (BIO)، دو نمونه ی یاد شده هستند.

بهینه سازی بسته بندی: بهینه سازی بسته بندی بر کاهش مصرف مواد و افزایش ماندگاری بسته بندی دلالت دارد. در کل می توان گفت که این مورد بر افزایش راندمان بسته بندی متمرکز است.

بسته بندی

مواد قابل بازیافت: همان گونه که از نام آن مشخص است، این مورد بر امکان بازیافت بسته بندی و مواد به کار رفته در آن دلالت دارد و رکن اصلی بسته بندی سبز به شمار می رود.

چه موادی در بسته بندی سبز به کار نمی روند؟

همان گونه که در مقاله ی پیشین یاد شد، انگیزه و چرایی پیدایش بسته بندی و بازاریابی سبز، بر محور نگه داری و حفاظت از اکوسیستم و گونه ی بشری استوار است. به همین دلیل، هر آنچه که بقای این دو مورد را به پرسش بکشد، در بسته بندی سبز جایی ندارد. سوخت های فسیلی نمونه ی شناخته شده و بارزی از این دست هستند که جدا از تولید پر هزینه و کم بهره ای که دارند، در نهایت سوخته می شوند یا در میان اقیانوس و زمین های سبز سکنا گزیده و سبب تخریب تدریجی اکوسیستم می شوند. مورد های زیر نمونه هایی از موادی هستند که در بسته بندی سبز به کار نمی روند:

 • پلاستیک های پلی اتیلنی
 • فوم های پلاستیکی
 • بسته بندی های چند لایه
 • پلی استر
 • انرژی سوخت های فسیلی

روش های استفاده از بسته بندی سبز

بسته بندی سبز روش های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بسته بندی

 • سعی کنید در بسته بندی های کاغذی، هیچ فضای خالی و بی استفاده ای وجود نداشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که بسته بندی به طور دقیق با ماده (محتوا و کالا) منطبق باشد، به طوری که بسته بندی تنها کالا ی مورد نظر را پوشش دهد و اضافه تر از آن نباشد.
 • از کاغذ های باطله، بدون استفاده و برش داده شده که از بسته بندی های پیشین مانده اند، برای بسته بندی های بعدی استفاده کنید.
 • تا حد امکان از کاغذ های نازک تر و کم وزن استفاده کنید.
 • علامت بازیافت را بر روی بسته بندی ها درج کنید تا مصرف کننده از امکان بازیافت مطلع باشد.

در پایان لازم است یادآور شویم که بازاریابی سبز و به دنبال آن بسته بندی سبز، در ابتدای مسیر رشد خود قرار دارد و هنوز راهی طولانی برای دست یافتن به کمال آن در پیش است. گرچه نگارنده باور دارد که هرچه آگاهی مصرف کننده ها نسبت به این شاخه ی دانشی جدید بیشتر شود، تمایل و انگیزه ی بیشتری در آن ها ایجاد می شود که خود محرک موثری برای گسترش این فیلد نوپدید خواهد بود.

برای دانلود فایل مقاله ی «بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (2)»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (2)»


کلمات کلیدی : بسته بندی، سبز، بازاریابی، تبلیغات، چاپ


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که ...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.