خروج

فرم بندی در چاپ


تمام کسانی که با چاپ سر و کار دارند، اصطلاح فرم بندی در چاپ را شنیده اند. در این مقاله می خواهیم درباره مفهوم فرم بندی، اهمیت آن در چاپ و انواع آن صحبت کنیم. قبل از اینکه به توضیح درباره فرم بندی بپردازیم، باید با یکسری مفاهیم آشنا شویم.

لیتوگرافی

لیتوگرافی یک کلمه یونانی ست که به معنی سنگ و حک است. در صنعت چاپ، لیتوگرافی را به عنوان مادر چاپ می شناسند. لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست است که در آن صفحه هایی از جنس فلز ساخته می شود  که به آن ها زینک گفته می شود و از این صفحه در چاپخانه برای انجام فعالیت های چاپ روی کاغذ استفاده می شود.

فرم

فرم یکی از اصلی ترین مراحل چاپ است و در واقع هر واسطه ای است که ما طرح خود را روی آن منتقل می کنیم. وقتی صحبت از چاپ یک محصول می شود، اولین چیزی که یک طراح باید به آن فکر کند، فرم و فرم بندی است.

فرم بندی

فرم بندی یعنی چطور می توان طرح را روی تصویر چاپی منتقل کرد و سپس آن را به چاپ رساند. یعنی تعدادی از صفحات یک کتاب، یک مجله، یک سر رسید و... برای چاپ کنار هم قرار بگیرند و این کنار هم قرار گرفتن باید با رعایت اصول خاصی باشد که همان اصول فرم بندی ست. سایز هایی که در فرم بندی مورد استفاده قرار می گیرد، 100*70 ، 70*50 ، 65*45 و 50*35 است. فرم بندی در چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد و در چاپ افست این صفحات به صورت پشت و رو هستند.

فرم بندی در چاپ

فرم بندی کتاب

نرم افزار هایی در بازار وجود دارد که شما با استفاده از آن ها می توانید فرم بندی های مختلف را انجام دهید اما فرم بندی کتاب با سایر فرم بندی ها تفاوت دارد. فرم بندی کتاب نیاز به تخصص و اصول خاصی دارد و تنها با داشتن یک نرم افزار نمی توان فرم بندی انجام داد. فرد متخصص که غالبا باید سابقه طولانی در این زمینه داشته باشد، می تواند با رعایت اصول فرم بندی، یک کتاب را برای صحافی آماده کند.

صحافی کتاب

پس از فرم بندی در چاپ به صحافی کتاب می رسیم. صحافی چند نکته مهم دارد که بهتر است بدانید. در کتاب های با صحافی چسب گرم، فنر یا منگنه، جلد کتاب به صورت مستقیم به صفحه های داخلی کتاب پیوسته است، ولی در صحافی دوخت، جلد کتاب به وسیله دو برگ کاغذ که «بدرقه» نامیده می شوند، یکی در اول و دیگری در آخر کتاب قرار می گیرد و به صفحات داخلی کتاب وصل می شود. اگر صحافی کتابی با چسب گرم یا دوخت باشد، وجود یک جلد استاندارد الزامی ست، ولی اگر صحافی کتاب شما با فنر یا منگنه انجام شود، می توان برای آن جلد انتخاب نکرد و مثلاً می توان تمام صفحات کتاب 250 گرمی گلاسه باشد. برای صحافی کتاب دقت کنید که گراماژ های بالاتر از 170 گرمی صرفا باید با صحافی فنری انجام شوند و بهترین کیفیت کتاب با صحافی چسب گرم با یکی از گراماژ های تحریر 70 یا 80 گرمی و یا گلاسه 115، 120، و یا 135 گرمی برای صفحات داخلی، انجام می شود.

اگر می خواهید برای کتاب از صحافی چسب گرم استفاده کنید، بهترین نوع و با کیفیت ترین گرماژ برای جلد 250 گرمی با روکش سلفون است.

انواع صحافی های کتاب را می توانید در تصویر زیر ببینید.

صحافی کتاب

 

جهت دانلود فایل مقاله "فرم بندی در چاپ" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : چاپ،چاپ افست،چاپ دیجیتال،فرم بندی،فرم بندی در چاپ،فرم بندی چاپ،لیتوگرافی


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/29
چاپ طلاکوب نوعی چاپ است که با انتقال یک فویل طلایی یا نقره ای با گرما روی صفحه نتیجه‌ی متالیک را به جا می‌زارد. اگر از چاپ طلاکوب روی بسته بندی درست استفاده شود...
1399/07/29
چاپ طلاکوب، چاپ با فویل یا طلاکوبی زیبایی خاصی به بسته بندی می‌دهد و معمولاً برای چاپ لوگو و نوشته‌ها استفاده می‌شود.
1399/07/28
چاپ طلاکوب یکی از روش‌های خاص چاپ است که از رنگ‌های متالیک، فویل طلایی و گرما استفاده می‌کند. احتمالاً چاپ طلاکوب را در بسیاری از دعوت‌نامه‌های عروسی یا کارت ویزیت دیده‌اید.