خروج

بسته بندی مواد غذایی (2)


صنعت مواد غذایی صنعتی بوده که همیشه در حال رشد بوده و شرکت ها همیشه به دنبال راهی بودند تا از طریق آن ها، مصرف کنندگان را به برند شان علاقه مند کنند. رقابت بالا در این عرصه باعث شده تا برند های تجاری علاوه بر طعم و رنگ مواد غذایی شان، به فکر طراحی و بسته بندی محصولات شان هم باشند. در مقاله قبل چند مورد از نکاتی که در بسته بندی مواد غذایی باید رعایت شود، بیان کردیم و در این مقاله به بررسی باقی موارد می پردازیم.

صنعت بسته بندی

منحصر به فرد بودن یک کلید برای بقاست و هیچ شکی در آن وجود ندارد اما برخی از محصولات به شرایط خاصی نیاز دارند تا بتوانند سرمایه را برگردانند. رعایت استاندارد ها در هر محصول ضروری ست اما باید شرایط هر محصول در هر صنعت به طور کامل بررسی شود و به وضوح درک شود. حضور شما در میان رقبا و جایگاهی که در میان شان دارید، یکی از عوامل تعیین کننده برای بقای یک محصول است. طراحی و انتخاب نوع بسته بندی محصول شما در این صنعت تاثیرگذار است و باید به آن توجه اساسی شود.

پیام برند تجاری

پیامی که یک برند صنایع غذایی باید بدهد چیست؟ آیا تلاش می کند تا گرسنگی را ریشه کن کند؟ آیا تلاش می کنند طعم بهتری ارائه کنند؟ یا هدف شان چیزی فراتر از این هاست؟

هر برند تجاری برای مواد غذایی تولید شده باید هدفی داشته باشد. صرفا هدف جذب مشتری و فروش بیشتر نیست. و این هدف باید پیامی در پی داشته باشد. پیامی که شما با برند تان به مشتری می دهید، هویت محصول شما را معرفی می کند و به مشتری می شناساند که چه اهدافی را دنبال می کنید. پس باید خیلی در انتخاب پیام برند تجاری تان وسواس به خرج دهید.

مثلا اگر شما تولید کننده شکلات هستید، می توانید روی خواص آن از جمله تقویت حافظه، افزایش اندورفین و خوشحال کردن فرد، پیشگیری از سرطان و... تمرکز کنید.

یا اگر تولید کننده نوشیدنی هستید، بسته بندی نوشیدنی شما باید این پیام را به مشتری القا کند که مصرف آن در فصول گرم حس شادابی و طراوت بیشتری به او می دهد.

پیام تجاری

انتخاب رنگ بسته بندی

رنگ خاصی برای مواد غذایی وجود ندارد و دست طراح کاملا باز است تا بر اساس سلیقه خود و قواعد رنگ شناسی، رنگ مناسب برای بسته بندی محصولات انتخاب کند.

اما خلاقیت در این زمینه بی تاثیر نیست. به عنوان مثال گاهی طراحان رنگ و طعم را یکی می کنند. مثلا اگر شما نوشیدنی پرتقال تولید می کنید، رنگ بسته بندی شما می تواند نارنجی باشد.

تجزیه و تحلیل رنگ ها می تواند در طولانی مدت اثرات خوبی داشته باشد. فرض کنید شما یک محصول را با یک طراحی و یکسری رنگ های به کار رفته وارد بازار می کنید، بر اساس میزان فروش و جذابیت آن برای مشتری، در دراز مدت به این نتیجه می رسید که چه رنگی برای محصول شما بهتر است.

رنگ بسته بندی

تصویر روی بسته بندی محصول

چشمان شما اولین چیزی که می بیند کلمات نیست بلکه تصاویر است. زمانی که یک محصول در قفسه فروشگاهی قرار دارد، اولین چیزی که چشمان شما آنالیز می کند تصاویر روی بسته بندی محصول است. محرک های بصری مغز اثری ناخودآگاه دارند و به صورت خاصی عمل می کنند. تصویر روی بسته بندی مواد غذایی شما می تواند یک تصویر واقعی، یک تصویر کارتونی یا یک طرح مینیمالیستی باشد. در هر صورت مغز آن را زودتر از کلمات پردازش می کند. نوآورانه بودن تاثیر روی موفقیت شما برای عرضه محصول تاثیرگذار است.

تصویر روی بسته بندی محصول

ادامه دارد...

 

جهت دانلود فایل مقاله "بسته بندی مواد غذایی (2)" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : بسته بندی،بسته بندی مواد غذایی،مواد غذایی،محصولات،طراحی،طراحی بسته بندی


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می‌توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.