خروج

علت سوزش و درد با بریده شدن توسط کاغذ


شاید تاکنون برای همه ما پیش آمده است که دستمان یا نوک انگشت مان با کاغذ بریده شده است و این بریدگی بسیار دردناک بوده است و بارها به این موضوع فکر کرده ایم علت این همه درد و سوزش با بریده شدن توسط لبه ی کاغذ چیست و چرا باید این همه درد را متحمل شویم؟

شاید باورش برای ما سخت باشد که یک تکه کاغذ سبک و ظریف، چنان سوزش زیادی در بدن ما ایجاد کند اما بریده شدن دست با کاغذ یکی از آزار دهنده ترین نوع درد هاست.

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، گیرنده های حسی درد که در نوک انگشتان وجود دارند، به مغز پیام می رسانند و آن را از جراحتی که به وجود آمده است، آگاه می کنند و مغز آن را به عنوان یک شیء تیز و برنده تلقی می کند اما برای توضیح بیشتر باید گفت که بریدگی با کاغذ با این که به عمق پوست نفوذ نمی کند و در همان سطوح ابتدایی قرار می گیرد، اما درد آن زیاد است و دلیل آن هم این است که ما در نوک انگشتان مان بیشتر از هر جای دیگری در بدن گیرنده عصبی داریم. در هر اینچ مربع از انگشتان شما گیرنده های عصبی زیادی قرار دارند که nociceptors نامیده می شوند. مثلا اگر تا کنون به یک شیء داغ دست زده باشید یا نوک انگشتان تان با اتوی داغ تماس داشته باشد، متوجه شدت درد و سوزش آن نسبت به سایر نقاط بدن تان شده اید.

بریدن با کاغذ

اما چرا درد بریده شدن با کاغذ خیلی بیشتر از بریده شدن با چاقو یا سایر اشیای برنده است؟ کاغذ بر خلاف چاقو یک لایه نازک و انعطاف پذیر است. تا به حال تلاش کرده اید که یک تکه گوشت را با یک چاقوی کند ببرید؟ بریدن گوشت با چاقوی کند آسیب بیشتری به بافت گوشت می رساند. زمانی که انگشت شما با کاغذ بریده می شود، مقدار زیادی آسیب های ریز به بافت پوست شما وارد می شود که شما نمی توانید آن ها را ببینید و این موضوع باعث افزایش دردی می شود که شما متحمل می شوید و چون گیرنده های حسی در انگشت شما زیاد است، سیگنال های دردی که به مغز ارسال می شود بیشتر است.

اما پس از بریده شدن با کاغذ باید چکار کرد؟

محل بریده شده را کاملا تمیز کنید و با یک باند آن را ببندید. بستن محل بریده شده و نگهداشتن آن باعث کاهش سیگنال های فرستاده شده توسط گیرنده های حسی می شود و در نهایت به کاهش درد کمک می کند.

 

جهت دانلود فایل مقاله "علت سوزش و درد با بریده شدن توسط کاغذ" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : کاغذ،کاغذ کاهی،بریده شدن با کاغذ،درد،گیرنده حسی


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (2)
       

حسن 1397/05/28 8:11:10

موضوع جالبی بود

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1397/05/28 ,

مرسی


مقاله بعدی

1400/03/04
کاغذر‌وغنی کاربرد‌های زیادی در خانه دارد اما گاهی اوقات نمی‌توانید به هر‌دلیلی در زمان موردنیاز کاغذ‌روغنی را تهیه کنید و این دقیقا همان وقتی است که به این جایگزین‌های کاغذ روغنی احتیاج پیدا خواهید کرد...
1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد