خروج

روز جهانی چپ دست ها


از سال 1976 میلادی برابر با 1355 شمسی روزی به تقویم مردم جهان اضافه شد. روز 13 آگوست که در تقویم ما 22 مرداد است، روز جهانی چپ دست ها برای حمایت از افرادی که چپ دست هستند، جشن گرفته می شود.

دلیل نام گذاری

تمام تجهیزاتی که ساخته می شود(مانند میزها و صندلی ها و...)، برای راست دست هاست و چپ دست ها مجبور بودند از تجهیزاتی که برای راست دست ها ساخته شده است، استفاده کنند. در اعتراض به این موضوع و برای هنجار شکنی این قانون نانوشته، این روز به نام چپ دست ها نام گذاری شد.

جدای از این موضوع، اعتقادات خرافی هم بی تاثیر نبود. در گذشته تصور میشد چپ دست ها شوم هستند و چپ دست بودن آن ها نشانه عیب داشتن است و خیلی از خانواده ها و معلمان در گذشته بچه ها را مجبور می کردند که با دست راست بنویسند.

مشکلات چپ دست ها

بزرگ بودن یک طرف دسته قیچی که فقط یک راست دست می تواند از آن استفاده کند.

چپ دست

دکمه شاتر در دوربین های عکاسی در سمت قرار دارند و باعث شده است تا افراد راست دست راحت تر باشند. افراد چپ دست برای استفاده از این دوربین ها باید بتوانند از دست راست شان استفاده کنند که منطقی نیست!

صفحه کلید عددی روی کیبورد ها چه در لپ تاپ ها و چه در کیبورد های معمولی، در سمت راست قرار گرفته اند تا راست دست ها راحت تر از آن استفاده کنند.

بازی های کامپیوتری ای که طراحی می شود، برای استفاده راست دست هاست و کمتر شرکتی پیدا می شود که طراحی خاصی برای افراد چپ دست داشته باشد.

در مراکز اداری خودکار ها معمولا در جایی قرار می گیرند که برای استفاده افراد راست دست راحت باشد.

در همه کشور ها به جز انگلیس، محل قرار گرفتن دنده یا جا لیوانی در سمت راست راننده قرار دارد و افرادی که از دست چپ شان استفاده می کنند یا باید در انگلیس زندگی کنند یا باید به همان اندازه که با دست چپ شان راحت هستند، با دست راست شان هم راحت باشند که منطقی نیست!

مشکلاتی از این دست باعث شد تا چپ دست ها به تمام تجهیزاتی که برای شان ساخته نشده است، اعتراض کنند.

دست چپ

چپ دست های معروف

حضور افراد مشهور و نخبه در زمره افراد چپ دست باعث شد تا باورهای قدیمی و خرافاتی مردم کمی متزلزل شود و به این موضوع فکر کنند که چپ دستی نه تنها یک عیب نیست، بلکه فقط به دلیل یک ژن خاص به نام   LRRTM1 به وجود می آید.

از افرادی که در این زمره قرار می گیرند میتوان به: رافائل نادال تنیس باز مشهور، تام کروز و رابرت د نیرو بازیگران مرد معروف، نیکول کیدمن و آنجلینا جولی بازیگران زن معروف، ژولیوس سزار سردار معروف روم، ماری کوری شیمیدان معروف، بیل گیتس میلیاردر معروف و نخبه کامپیوتر، مهاتما گاندی رهبر معروف هند، فردریش نیچه فیلسوف معروف، پیکاسو و شکسپیر هنرمندان معروف اشاره کرد.

از ایرانیان هم میتوان به مجید درخشانی نوازنده معروف تار، نوشاد عالمیان تنیس باز معروف و فرهاد قائمی والیبالیست معروف اشاره کرد.

 

جهت دانلود فایل مقاله "روز جهانی چپ دست ها" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : چپ دست، دست چپ، روز جهانی چپ دست،راست دست،دست راست


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...