خروج

پرکاربرد ترین و تأثیرگذار ترین رنگ‌ها در تبلیغات و بسته‌بندی!


رنگ را پدیده‌ی جذابی میدانم چراکه چنان با روزمرگی‌ها و روان و افکار و خُلقیاتمان گره خورده که نادیده گرفتن آن در کار و زندگی و تمامی رفتارهای روزمره و غیر آن، عامل به وجود آمدن خلأهای بزرگی حتی در ساختارهای کوچک زندگی‌مان می‌شود، از دیرباز تا کنون و از لحظه خلقت سیاره‌ها و کائنات رنگ وجود داشته و جالب اینجاست که با حکمت و تدبیر در خلقت موردتوجه قرار گرفته، شاید هم چون هر پدیده‌ای با کالبدی رنگی در مقابل چشمانمان قرار گرفته، در ذهنمان حک‌شده و بسته به ماهیت آن پدیده و موجود یا گیاه و ... به‌خودی‌خود برای ما تداعی‌گر احساسات مختلف گردیده و موردتوجه ما قرار گرفته، هرچند گاه بی‌رنگی می‌تواند گواه بر زلالی باشد چنان‌که آب بی‌رنگ است و در پس تلألؤ رنگ‌های دیگر می‌درخشد اما با تمام این اوصاف نمی‌توان زندگی را بدون رنگ تصور کرد و این رنگ است که به بودن معنایی شیرین می‌بخشد.

در دنیای مدرن امروز آنچه کُرسی سبقت را از دیگر عوامل و المان‌های بصری در طراحی‌های تبلیغاتی و معماری و بسته‌بندی و محیطی و ... ربوده به جرأت می‌توان گفت که رنگ است، تقریباً همه افراد این حقیقت را که هر رنگ مربوط به احساس خاصی است و حس خاصی را در فرد القا می‌کند قبول دارند و می‌پذیرند. فرضاً رنگ سبز می‌خواهد بیان کند که این محصول سالم است، از طبیعت گرفته شده و به آن نزدیک است، باعث حفظ سلامتی می‌شود، چربی کمتری دارد، با محیط زیست سازگاری دارد و ازاین‌رو در بسته‌بندی مواد غذایی زیاد به کار می‌رود اما نکته دیگری که باید موردتوجه قرار گیرد استفاده به‌جا از رنگ‌ها است. به‌عنوان مثال همین رنگ سبز بسته به‌جای استفاده می‌تواند بیان‌گر فساد و پوسیدگی نیز باشد اما بسته به نوع کاربری و ماهیت محصول مورد عرضه می‌تواند بیان‌گر طراوت و تازگی هم باشد.

در انتخاب رنگ محصولات غذایی و نوشیدنی‌ها، علاوه بر توجه به رنگ ماده غذایی می‌توان با توجه به ویژگی‌های گروه مصرف‌کننده از رنگ‌ها به‌عنوان ابزاری قدرتمند بهره جست. به‌عنوان مثال در طراحی جعبه چای‌های گیاهی می‌توان از رنگ‌های ملایم و لطیف که مترادف فرآورده‌های گیاهی است، بهره گرفت.

انتخاب رنگ محصولات

اما در مورد چای واقعی می‌توان با استفاده از زمینه تیره، حس مرغوبیت محصول را در ذهن مشتری ایجاد نمود و استفاده از تصاویر مرتبط نوعی تشخص به محصول می‌بخشد؛ و در سوی دیگر رنگ قرمز عکس همه این ویژگی‌ها و حس‌ها را ایجاد می‌کند و باز هم زیاد در بسته‌بندی مواد غذایی بکار می‌رود. رنگ قرمز شاید القاکننده حس گرسنه یا تشنه بودن باشد و از این جهت اغلب در نوشیدنی‌ها مخصوصاً نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اسنک‌ها و شکلات‌ها استفاده می‌شود. رنگ بنفش خیلی کم است. بنفش بیان‌کننده خیلی خاص و متفاوت بودن است و در محصولاتی استفاده می‌شود که می‌خواهند خود را متمایز کنند، لوکس و تهیه‌شده از مواد اولیه با کیفیت بالا نشان دهند.

استفاده مناسب از رنگ سبب انتقال پیام و سهولت پیدا کردن محصول در چیدمان مغازه می‌گردد. نکته دیگر این‌که اگرچه استفاده از چهار رنگ ارزشمند است، اما طراحان در برخی موارد متوسل به انتخابی جسورانه و استفاده از بسته‌بندی تک‌رنگ می‌شوند. یا به نحوی که یک رنگ در آن بسیار به چشم بیاید و آن محصول با آن رنگ شناخته شود. چنین سیاستی اغلب در مورد محصولاتی مانند نوشیدنی‌های خاص یا شکلات‌های خیلی تلخ که بیشتر مورد توجه مردهاست و بیان‌کننده پیامی محکم و مردانه است می‌تواند خیلی تأثیرگذار باشد به‌عنوان مثال در مورد فرآورده‌های ویژه مردانه استفاده از حداقل رنگ می‌تواند نمایان گر پیامی محکم و مردانه باشد.

ارتباط بین رنگ‏ها و مفاهیمی چون مردانگی، زنانگی و ...؛ به‌عنوان مثال ارتباط رنگ قرمز با تهاجم و مردانگی كه در مقابل رنگ صورتی و ارتباط آن با نرمی و زنانگی قرار می‏گیرد. آبی با آرامش، نارنجی و زرد با شادی و گرمی، سبز با رشد و شكوفایی، سفید با خلوص و پاكی و ... شناخته می‌شود. در انتخاب رنگ ارتباطی باریك و ظریف وجود دارد و از فرهنگی به فرهنگ دیگر تغییر می‏كند. در مورد مفاهیم درونی رنگ، به‌ویژه بخش مفاهیم احساسی آن، افراد، تأثیرات جزئی‏تری را نیز استخراج می‏كنند. تأثیراتی كه در بیان شكل، بافت و هویت شی، مؤثر است. بنابراین می‌توان از این ویژگی مهم رنگ در ارائه‌ی هویتی خاص به محصول، سود جست و به‌عبارت‌دیگر یك محصول را می‌توان با استفاده از رنگ، ازنظر احساس بصری، گرم‌تر در حرارت، سبک‌تر در وزن و حتی کوچک‌تر در ابعاد، جلوه داد. بااین‌وجود، دستیابی به این اهداف بسیار مشكل است و متأسفانه تحقیقات كمی درباره‌ی ماهیت‏های درونی رنگ، صورت پذیرفته است.

از رنگ‌های آبی، سبز و زرد به‌منظور تداعی شادابی و حیات در بسته‌بندی محصول استفاده می‌شود. استفاده از این رنگ‌ها یکی از ساده‌ترین و گویاترین روش‌هایی است که برای نشان دادن خنکی و تازگی در بسته‌بندی محصولاتی مانند آب معدنی، سبزیجات و میوه‌ها استفاده می‌گردد. با این اوصاف باید گفت در صنایع غذایی رنگ آبی چندان رایج نیست چرا که کمتر ماده غذایی به رنگ آبی وجود دارد. این رنگ بیشتر در شکلات‌ها استفاده می‌شود و در کنار رنگ‌های قرمز و سبز کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. بی‌شک انتخاب ترکیب رنگ تأثیر بسیار زیادی بر مصرف‌کننده و بازار فروش می‌گذارد؛ اما به‌عنوان نمونه استفاده از رنگ آبی قوی و آرام‌بخش به‌عنوان رنگ زمینه برای ارائه فرآورده‌ی اسپری پا بسیار حساب‌شده به نظر می‌آید و طراح توانسته با بهره‌گیری از توانایی رنگ آبی برای القا پاکیزگی و خنکی این حس را به مصرف‌کننده القا کند. هم‌چنین استفاده از رنگ‌های روشن مانند صورتی روشن و آبی و زرد روشن برای بسته‌بندی‌هایی که حاوی محصولاتی لطیف و ملایم بسیار به‌جا است.

طراحی و بسته بندی

گاهی برای ایجاد تأثیراتی از تمول و فریبندگی و کیفیت عالی می‌توان در رنگ‌بندی از مقداری طلایی و یا نقره‌ای به همراه رنگ‌هایی متالیک از آبی، قهوه‌ای، فیروزه‌ای و خاکستری و خرمایی استفاده کرد. از این ترکیب‌بندی‌ها برای محصولاتی همچون شکلات، عطر و محصولاتی که نیاز به القا قیمت گران دارند به کار برده می‌شود.

در شرایطی كه اطلاعات دقیقی درباره‌ی ماهیت درونی رنگ وجود ندارد، طراحان مجبورند به برداشت‌های شخصی خویش اعتماد كنند، مگر اینكه در سیاست‌های طراحی محصول، زمان و بودجه‏ای برای تحقیق این ماهیت‌ها درباره‌ی آن محصول خاص، در نظر گرفته شده باشد. در هر صورت اگر به‌عنوان یك طراح مجبور هستید بر اساس برداشت‌های شخصی، رنگی را برای محصول انتخاب كنید، حتماً قضاوت‌های خود را با محك نظریات دیگران بسنجید و ایده آل این سنجش، آن است كه توسط خریداران بالقوه‌ی كالا صورت پذیرد.

نشریه کاستومر ریپورت در ژانویه سال 2011 بررسی جالبی بر روی رنگ بسته‌بندی مواد غذایی انجام داد و آن را در مقاله‌ای با عنوان  اگر بسته‌ها می‌توانستند حرف بزنند» منتشر کرد. در این بررسی تعدادی محصول غذایی مقابل گروهی از مشتریان قرار گرفت و از آن‌ها خواسته شد اولین بسته‌ای که توجه آن‌ها را به خود جلب کرد انتخاب کنند و علت این انتخاب از آن‌ها پرسیده شد. این گروه حتی از متخصصین طراحی بسته‌بندی مواد غذایی هم پرسش‌هایی را مطرح کردند که در نهایت به این نتیجه رسیدند که نکات علمی زیادی در رابطه بااینکه یک محصول چگونه در فروشگاه جلوه کند مورد توجه است. بر اساس نتایج و گفته‌های مشتریان تعاریف و مفاهیمی در مورد برخی رنگ‌ها گردآوری شد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

رنگ قرمز چه مفهومی دارد؟ قرمز رنگ خطر است (رنگ خون) و رنگ اخطار (علامت توقف). این رنگ بیشتر از هر رنگ دیگری نگاه‌ها را به خود جذب می‌کند ازاین‌رو حتی در پر سایه ترین و کم‌نورترین قفسه‌ی فروشگاه‌ها هم به چشم می‌آید. همچنین قرمز رنگی است که بدن را تحریک می‌کنند و باعث تحریک اشتها می‌شود، از این رو اکثر شرکت‌های مواد غذایی در طراحی لوگوی خود از این رنگ استفاده می‌کنند.

رنگ آبی چه مفهومی دارد؟ رنگ آبی نشان‌دهنده حس آرامش یا ناراحتی است همچنین القاکننده حس وفاداری و ثابت قدمی ست؛ اما در بسته‌بندی مواد غذایی اغلب در مقابل رنگ قرمز قرار می‌گیرد و استفاده می‌شود. اگر یک برند محصولی را به رنگ قرمز تولید کنند، برند مقابل آن را به رنگ آبی تولید خواهد کرد» این نکته‌ای بود که مارکوس آلفونستی متخصص بررسی فرهنگی برندها به کاستومر ریپورت گفت.

رنگ طلایی چه مفهومی دارد؟ رنگ طلایی رنگی است که نشان‌دهنده برتری و ویژه بودن یک محصول است. کاستومر ریپورت می‌گوید:  بسیاری برندها محصولاتی با طراحی تک رنگ عرضه می‌کنند اما محصولات برتر و ویژه بسته‌بندی‌هایی با رنگ زمینه یا حروف طلایی ارائه می‌دهند».

در این میان رنگ‌ها به واسطه تأثیرشان بر روان و تفکرات انسان‌ها نیز در تبلیغات و بسته‌بندی مورد توجه قرار می‌گیرند که توجه به این امر مهم در طراحی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد به طور مثال خوب است بدانیم:

صورتی: صورتی اغلب به‌عنوان رنگی که با زنانگی گره خورده است، شناخته می‌شود، اما دارای اثری آرامش‌بخش روی افراد نیز است. مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۳ در نشریه تلگراف منتشر شد به جزئیات پروژه نقاشی سلول‌های زندانی در سوئیس به رنگ صورتی پرداخته و اشاره داشت که این رنگ می‌تواند خشم را در زندانیان تنها طی ۱۵ دقیقه کاهش دهد. در تجربه‌ای دیگر از استفاده از رنگ صورتی، مربی تیم فوتبال آمریکایی دانشگاه آیووا، درخواست کرد تا کمدهای رختکن تیم مهمان به رنگ صورتی نقاشی شوند تا روحیه تهاجمی و مبارزه‌طلبی بازیکنان حریف کاهش یابد. این اقدامی بحث‌برانگیز بود، اما تبدیل‌شدن هیدن فرای به یکی از موفق‌ترین مربیان دانشگاه در زمان خود ممکن است تصادفی نباشد.

قرمز: در شرایطی که صورتی در واقع طیفی از رنگ قرمز محسوب می‌شود، این رنگ نسبت به صورتی می‌تواند اثری متضاد بر فیزیولوژی شما داشته باشد. به گفته کارشناسان، رنگ قرمز از خود انرژی ساطع می‌کند و می‌تواند نبض شما را افزایش دهد.

زرد: روانشناسان بر این باورند که رنگ زرد به واقع می‌تواند فعالیت ذهنی را تحریک کند. نتایج یک مطالعه نشان داد، دانش‌آموزانی که در اتاق‌های زرد زنگ امتحانات خود را برگزار می‌کنند، به طور قابل توجهی عملکرد بهتری نسبت به حضور در اتاق‌هایی با رنگ‌های دیگر دارند. از سوی دیگر، رنگ زرد می‌تواند موجب گریه نوزادان برای مدت‌زمانی طولانی‌تر شود و همچنین می‌تواند اثراتی مضر روی ساکنان خانه‌های سالمندان داشته باشد.

آبی: آبی اغلب با آرامش پیوند خورده و یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های جهان محسوب می‌شود. بر همین اساس است که بسیاری از طراحان داخلی رنگ‌های آبی را برای اتاق‌های خواب پیشنهاد می‌دهند، زیرا گزینه‌ای خوب به‌عنوان نخستین چیزی که هنگام صبح با آن مواجه می‌شوید در نظر گرفته‌شده و می‌تواند به شکل‌گیری احساس آرامش پیش از به خواب رفتن نیز کمک کند.

سبز: سبز نیز اغلب با احساس آرامش پیوند خورده و همچنین برخلاف رنگ‌هایی مانند زرد با چشم‌های انسان نیز مهربان‌تر رفتار می‌کند. اگر در طول روز مدت زمان زیادی را مقابل رایانه سپری می‌کنید، برخی کارشناسان استفاده از متون سبز را برای افزایش بهره‌وری و پیشگیری از خستگی چشم توصیه کرده‌اند.

طراحی

باید خاطر نشان شد که در صنایع غذایی رنگ محصولات غذایی اغلب در رابطه با طعم آن‌ها است. به عنوان مثال استفاده از رنگ نارنجی برای محصولات پرتقال، مانند نوشیدنی آن بسیار رایج است و استفاده از رنگ دیگری به‌جز نارنجی غیرطبیعی به نظر می‌رسد. همچنین رنگ قهوه‌ای در مورد شکلات‌های کاکائویی و قهوه بیشتر کاربرد دارد.

بعلاوه رنگ‌ها ممکن است در ملل و فرهنگ‌های مختلف تعبیر و معنی متفاوتی داشته باشند. مثلاً رنگ سبز کمتر در مصر استفاده می‌شود، شاید به این خاطر باشد که رنگ سبز رنگ ملی این کشور است.

مصرف کننده‌ها می‌دانند که یک محصول یا فراورده خاص باید رنگ خاص خود را داشته باشد. در سال 1992 شرکت پپسی اقدام به تولید و عرضه نوشابه کریستالی کولا کرد و تصور می‌کردند که مورد استقبال مشتری‌ها قرار خواهد گرفت چرا که رنگ و نام کریستالی نشان‌دهنده و القاکننده صفت خالص، ناب و سلامت بودن است. بعد از چند ماه پپسی به این نتیجه رسید که کولا باید سیاه رنگ باشد. نوشابه کریستالی کولا شکست خورد و از سبد تولیدی پپسی حذف شد.

طراحی و چاپ بسته بندی

در استفاده از رنگ‌ها جنبه‌ی تبلیغاتی و بازاریابی محصول خیلی مهم است و با توجه به بازار گسترده و رقابتی محصولات شاید حتی از نوع ماده غذایی هم مهم‌تر باشد. در انتخاب ترکیب رنگ برای یک محصول، بررسی محصولات شاید ضروری باشد. استفاده دانسته یا اتفاقی از ترکیب رنگ نزدیک یا مشابه محصول یک شرکت دیگر بی‌شک تأثیرات مثبت و منفی زیادی بر مصرف‌کننده خواهد گذاشت.

منابع:

مقاله

 

جهت دانلود فایل مقاله "پرکاربرد ترین و تأثیرگذار ترین رنگ‌ها در تبلیغات و بسته‌بندی!" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : رنگ در بسته‌بندی، روانشناسی رنگ، قرمز، آبی، سبز


دانشجوی کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر و علاقه مند به پژوهش در حیطه های هنری

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/01
لیوان کاغذی اوایل قرن بیستم ساخته شد و تا به امروز به عنوان یک کالای بهداشتی استفاده می شود
1399/06/30
یکی از مزیت‌های بسته بندی های باکیفیت پلاستیکی این است که حتی در مواقع فاسدشدن غذا...
1399/06/30
آیا شما می دانید چه بسته بندی برای چه محصولی بهتر است؟ این سوال ممکن است ساده به نظر بیاید اما...

مقالات مرتبط

تبلیغات روی بسته بندی مواد غذایی

تبلیغات روی بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی صحیح حبوبات

بسته بندی صحیح حبوبات

طراحی بسته بندی مواد غذایی و صنعتی

طراحی بسته بندی مواد غذایی و صنعتی

آن‌ها می‌دانند آنچه را که شما می‌خواهید!

آن‌ها می‌دانند آنچه را که شما می‌خواهید!

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی چیست؟

طراحی بسته‌بندی مواد غذایی چیست؟

چه رنگی برای چه بسته‌بندی مناسب است (بخش اول، مواد غذایی)

چه رنگی برای چه بسته‌بندی مناسب است (بخش اول، مواد غذایی)

طراحی و بسته‌بندی پوشاک

طراحی و بسته‌بندی پوشاک

چگونه بسته بندی محصولات خود را خاص طراحی کنیم؟

چگونه بسته بندی محصولات خود را خاص طراحی کنیم؟

خلاقیت در بسته‌بندی مواد غذایی

خلاقیت در بسته‌بندی مواد غذایی

بسته بندی محصول؟ چرا؟ (1)

بسته بندی محصول؟ چرا؟ (1)

بسته بندی محصول؟ چرا؟ (2)

بسته بندی محصول؟ چرا؟ (2)

بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی

بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی

تاثیر بسته بندی در اعتماد به محصول

تاثیر بسته بندی در اعتماد به محصول

قوانین بسته بندی محصول برای موفقیت بیشتر (1)

قوانین بسته بندی محصول برای موفقیت بیشتر (1)

راز های بسته بندی محصول موفق

راز های بسته بندی محصول موفق

اطلاعات جالب در مورد بسته بندی محصولات شرکت های معروف دنیا

اطلاعات جالب در مورد بسته بندی محصولات شرکت های معروف دنیا

دانستنی های جالب در صنعت بسته بندی

دانستنی های جالب در صنعت بسته بندی

علائم روی بسته بندی را بشناسیم! (1)

علائم روی بسته بندی را بشناسیم! (1)

قوانین بسته بندی محصولات برای موفقیت بیشتر (2)

قوانین بسته بندی محصولات برای موفقیت بیشتر (2)

علائم روی بسته بندی را بشناسیم! (2)

علائم روی بسته بندی را بشناسیم! (2)

بسته بندی دمنوش و چای

بسته بندی دمنوش و چای

طراحی بسته بندی با خلاقیت در عکاسی

طراحی بسته بندی با خلاقیت در عکاسی

بسته بندی با کاغذ کرافت

بسته بندی با کاغذ کرافت

بالا رفتن خرید پوشاک با بسته بندی خاص

بالا رفتن خرید پوشاک با بسته بندی خاص

چه زمانی باید بسته بندی محصول خود را تغییر دهید؟ (1)

چه زمانی باید بسته بندی محصول خود را تغییر دهید؟ (1)

چه زمانی باید بسته بندی محصول خود را تغییر دهید؟ (2)

چه زمانی باید بسته بندی محصول خود را تغییر دهید؟ (2)

بسته بندی محصولات ارگانیک

بسته بندی محصولات ارگانیک

بسته بندی غذاهای دریایی

بسته بندی غذاهای دریایی

بسته بندی محصولات لبنی

بسته بندی محصولات لبنی

ناراضی بودن از طراحی بسته بندی

ناراضی بودن از طراحی بسته بندی

ایده های نو در طراحی بسته بندی

ایده های نو در طراحی بسته بندی

بسته بندی با نایلون حباب دار

بسته بندی با نایلون حباب دار

بسته بندی محصولات در فصول گرم

بسته بندی محصولات در فصول گرم

بسته بندی برنج و ماهی

بسته بندی برنج و ماهی

نقش لوگو در بسته بندی محصول

نقش لوگو در بسته بندی محصول

استفاده مجدد از بسته بندی محصولات

استفاده مجدد از بسته بندی محصولات

بسته بندی آبنبات

بسته بندی آبنبات

چه طرح هایی در بسته بندی محصولات برنده جایزه می شوند؟

چه طرح هایی در بسته بندی محصولات برنده جایزه می شوند؟

طراحی بسته بندی مواد آرایشی و بهداشتی

طراحی بسته بندی مواد آرایشی و بهداشتی

بسته بندی کتاب به شیوه صحیح در اسباب کشی

بسته بندی کتاب به شیوه صحیح در اسباب کشی

چینش بسته بندی کتاب

چینش بسته بندی کتاب

بسته بندی میوه و سبزیجات

بسته بندی میوه و سبزیجات

نکات طلایی در طراحی بسته بندی (1)

نکات طلایی در طراحی بسته بندی (1)

نکات طلایی در طراحی بسته بندی (2)

نکات طلایی در طراحی بسته بندی (2)

تغییر رنگ طراحی بسته بندی؟ (1)

تغییر رنگ طراحی بسته بندی؟ (1)

تغییر رنگ طراحی بسته بندی (2)

تغییر رنگ طراحی بسته بندی (2)

تاریخچه بسته بندی

تاریخچه بسته بندی

بسته بندی در ایران

بسته بندی در ایران

در بسته بندی لوازم آرایشی چه چیزی مهم است؟

در بسته بندی لوازم آرایشی چه چیزی مهم است؟

ایده هایی برای طراحی بسته بندی (1)

ایده هایی برای طراحی بسته بندی (1)

ایده هایی برای طراحی بسته بندی (2)

ایده هایی برای طراحی بسته بندی (2)

بسته بندی مواد غذایی (1)

بسته بندی مواد غذایی (1)

بسته بندی مواد غذایی (2)

بسته بندی مواد غذایی (2)

بسته بندی مواد غذایی (3)

بسته بندی مواد غذایی (3)

جادوی بسته بندی

جادوی بسته بندی

بسته بندی نان

بسته بندی نان

نایلون بسته بندی مواد غذایی

نایلون بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی چای

بسته بندی چای

بسته بندی خرما

بسته بندی خرما

چه رنگ هایی برای چه محصولاتی در صنعت بسته بندی؟

چه رنگ هایی برای چه محصولاتی در صنعت بسته بندی؟

NFC تکنولوژی موثر در صنعت بسته بندی

NFC تکنولوژی موثر در صنعت بسته بندی

بسته بندی خشکبار

بسته بندی خشکبار

صنعت بسته بندی در آینده

صنعت بسته بندی در آینده

بسته بندی تیشرت با ایده های خلاقانه

بسته بندی تیشرت با ایده های خلاقانه

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

نوآوری های خاص در صنعت بسته بندی

نوآوری های خاص در صنعت بسته بندی

نقش مقوا در صنعت بسته بندی

نقش مقوا در صنعت بسته بندی

بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی

بسته بندی پلاستیکی مواد غذایی

بسته بندی حبوبات و خلاقیت در بسته بندی

بسته بندی حبوبات و خلاقیت در بسته بندی

خلاقیت در بسته بندی نوشیدنی

خلاقیت در بسته بندی نوشیدنی

چای سفید چیست؟

چای سفید چیست؟

هجوم ملخ ها و تاثیر آن بر محصولات و بسته بندی

هجوم ملخ ها و تاثیر آن بر محصولات و بسته بندی

بسته بندی در بازاریابی (مارکتینگ)

بسته بندی در بازاریابی (مارکتینگ)

بسته بندی عسل

بسته بندی عسل

چه اطلاعاتی بر روی بسته بندی کالا قرار می گیرد؟

چه اطلاعاتی بر روی بسته بندی کالا قرار می گیرد؟

گلاب و گلاب گیری

گلاب و گلاب گیری

انواع خرما(1)

انواع خرما(1)

انواع خرما(2)

انواع خرما(2)

بسته بندی و طراحی: بزار محصولت سری تو سرا در بیاره

بسته بندی و طراحی: بزار محصولت سری تو سرا در بیاره

نفت سفید (کارآفرینی با نمک)

نفت سفید (کارآفرینی با نمک)

چه خونه ای برای محصولت میسازی؟: فرصت های شغلی در بسته بندی

چه خونه ای برای محصولت میسازی؟: فرصت های شغلی در بسته بندی

اودیسه ی کالا: به امان خدا یا به امان بسته بندی؟؟

اودیسه ی کالا: به امان خدا یا به امان بسته بندی؟؟

خودت بسته بندی رو یاد بگیر و گرنه رقیبت یادت میده

خودت بسته بندی رو یاد بگیر و گرنه رقیبت یادت میده

چرا بسته بندی به اندازه ی خود کالا اهمیت دارد؟

چرا بسته بندی به اندازه ی خود کالا اهمیت دارد؟

بازاریاب موبایل: چرا برای کالا کیسه و بسته بندی طراحی کنیم؟

بازاریاب موبایل: چرا برای کالا کیسه و بسته بندی طراحی کنیم؟

کارآفرینی و خود اشتغالی از راه بسته بندی

کارآفرینی و خود اشتغالی از راه بسته بندی

نکته های کاربردی برای طراحی لیبل

نکته های کاربردی برای طراحی لیبل

آینده ی صنعت های چاپ، بسته بندی و طراحی چگونه است؟

آینده ی صنعت های چاپ، بسته بندی و طراحی چگونه است؟

بسته بندی و انواع بسته بندی بر اساس مواد بسته بندی

بسته بندی و انواع بسته بندی بر اساس مواد بسته بندی

بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (1)

بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (1)

کاغذ کرافت چیست؟ کاغذ کرافت چه ویژگی هایی دارد؟

کاغذ کرافت چیست؟ کاغذ کرافت چه ویژگی هایی دارد؟

بسته بندی با نایلون و نایلکس بهتر است یا بسته بندی با کاغذ کرافت؟

بسته بندی با نایلون و نایلکس بهتر است یا بسته بندی با کاغذ کرافت؟

طراحی و تولید بسته بندی کاربردی

طراحی و تولید بسته بندی کاربردی

روند های ماندگار صنعت بسته بندی

روند های ماندگار صنعت بسته بندی

پرسش های مهم پیش از بسته بندی

پرسش های مهم پیش از بسته بندی

بسته بندی کادو و هدیه

بسته بندی کادو و هدیه

بسته بندی چیست و چه کاربردی دارد؟

بسته بندی چیست و چه کاربردی دارد؟

بسته بندی چگونه باعث افزایش فروش محصول ما می شود؟

بسته بندی چگونه باعث افزایش فروش محصول ما می شود؟

چرا برندهای معتبر به بسته بندی با کاغذ کرافت روی آورده اند؟

چرا برندهای معتبر به بسته بندی با کاغذ کرافت روی آورده اند؟

4 روش از بهترین روشهای بسته بندی قهوه و مهم‌ترین اطلاعاتی که باید روی بسته‌بندی قهوه باشد چیست؟

4 روش از بهترین روشهای بسته بندی قهوه و مهم‌ترین اطلاعاتی که باید روی بسته‌بندی قهوه باشد چیست؟

بهترین نکات بسته بندی قهوه چیست؟

بهترین نکات بسته بندی قهوه چیست؟

بهترین ترند های بسته بندی سال 2020

بهترین ترند های بسته بندی سال 2020

اشتباهات رایج در بسته بندی چیست؟ و چگونه می توان از آن ها جلوگیری کرد؟

اشتباهات رایج در بسته بندی چیست؟ و چگونه می توان از آن ها جلوگیری کرد؟

ترند های بسته بندی سال جدید 2021

ترند های بسته بندی سال جدید 2021

چاپ تک‌رنگ سفید روی بسته بندی کرافت: انتخابی خاص و ارزان قیمت

چاپ تک‌رنگ سفید روی بسته بندی کرافت: انتخابی خاص و ارزان قیمت

خلاقانه ترین بسته بندی های دنیا

خلاقانه ترین بسته بندی های دنیا

مزیت ها و معایب تغییر رنگ بسته بندی

مزیت ها و معایب تغییر رنگ بسته بندی

چرا ویروس کرونا باعث پیشرفت صنعت بسته بندی شده است؟

چرا ویروس کرونا باعث پیشرفت صنعت بسته بندی شده است؟

بسته بندی ساده بهتر است یا شلوغ؟ مینیمال در برابر ماکسیمال

بسته بندی ساده بهتر است یا شلوغ؟ مینیمال در برابر ماکسیمال

آیا واقعا زیبایی در سادگی است؟ نگاهی به بسته بندی مینیمالیست و دلایل محبوبیتش

آیا واقعا زیبایی در سادگی است؟ نگاهی به بسته بندی مینیمالیست و دلایل محبوبیتش

7 کاربرد پاکت های پنجره دار برای کسب و کار های مختلف

7 کاربرد پاکت های پنجره دار برای کسب و کار های مختلف

5 نکته برای بسته بندی فروشگاه های آنلاین

5 نکته برای بسته بندی فروشگاه های آنلاین

آمار دقیق تاثیر بسته بندی روی بازاریابی و برندینگ

آمار دقیق تاثیر بسته بندی روی بازاریابی و برندینگ

جعبه کارتنی و پاکت کاغذی: کدام برای بسته بندی بهتر است؟

جعبه کارتنی و پاکت کاغذی: کدام برای بسته بندی بهتر است؟

بسته بندی پایدار چیست؟ چرا شرکت‌های بزرگ روی بسته‌بندی پایدار سرمایه گذاری می کنند؟

بسته بندی پایدار چیست؟ چرا شرکت‌های بزرگ روی بسته‌بندی پایدار سرمایه گذاری می کنند؟

شرکت‌های بزرگ چگونه از بسته بندی پایدار کسب درآمد می‌کنند؟

شرکت‌های بزرگ چگونه از بسته بندی پایدار کسب درآمد می‌کنند؟

شیشه و پلاستیک چه تفاوتی دارند؟ (خلاصه ای از بسته بندی پلاستیکی و شیشه ای)

شیشه و پلاستیک چه تفاوتی دارند؟ (خلاصه ای از بسته بندی پلاستیکی و شیشه ای)

چرا ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه ای بهترند؟

چرا ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه ای بهترند؟

تاریخچه لیوان کاغذی چیست و چه نقشی در انتقال بیماری ها دارد؟

تاریخچه لیوان کاغذی چیست و چه نقشی در انتقال بیماری ها دارد؟

فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ