خروج

کاغذ ضد باکتری از رویا تا واقعیت!


شاید در زمان های قدیم تصور این که کاغذی تولید شود که آلودگی ها را به خود جذب نکند یا به عبارتی ضد باکتری باشد، کمی عجیب به نظر می رسید. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی هیچ چیزی عجیب نیست.

تکنولوژی تولید محصولات ضد باکتری در سر تا سر دنیا در حال پیشرفت است و کشور ما هم از این قافله عقب نمانده است و تلاش خود را برای تولید محصولات ضد باکتری از کاغذ انجام داده است.

در مسیر تولید این کاغذ که از نانو تکنولوژی کمک می گیرد، یک ماتریس پلیمری ایجاد می شود که از راه مسیر های متفاوت پخش می شود. در این راه اگر به اجزای نانو نقره اضافه شود، خاصیت ضد باکتریایی پیدا می کند. دانشمندان نانو ذرات نقره را با پایداری بالا با استفاده از امواج فراصوت، روی سطح کاغذ نشاندند. تحقیقات نشان داده است که با افزودن لایه های آغشته به نقره، خاصیت ضد باکتریایی هم افزایش می یابد.

نکته مهم در خصوص این کاغذ این است که بر خلاف ویژگی های خاص و منحصر به فردی که دارد، اصلا ظاهر عجیب و خاصی ندارد و مانند کاغذ های معمولی ست.

کاربرد کاغذ ضد باکتری

بر اساس تحقیقاتی که تیم تکنولوژی ایتالیا انجام داده اند، از این کاغذ می توان برای بسته بندی محصولات غذایی استفاده کرد که نسبت به راه های رایج، یکی از بهترین راه ها برای حفاظت از مواد غذایی ست. همچنین می توان از این کاغذ در تولید و چاپ اسکناس و مدیریت اسناد رسمی استفاده کرد.
کاغذ ضد باکتری

کاربرد در تولید اسکناس

طی مطالعات علمی که انجام شده است، یکی از مهم ترین عوامل انتقال بیماری ها، اسکناس است و از آن جایی که اسکناس جزء لاینفک هر جامعه ای ست، استفاده از این کاغذ در تولید و چاپ اسکناس می تواند سلامت جامعه را تا میزان بالایی حفظ کند.

کاربرد در لوازم بهداشتی

تولید دستمال کاغذی هایی که ضد باکتری باشند و میکروب را به سطح خود راه ندهند، یکی دیگر از فرآورده های کاغذ ضد باکتری ست. استفاده از دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب هایی که بتوانند در عین تمیز کردن، از آلودگی جلوگیری کنند و باکتری و میکروب ها را سرکوب کنند، می تواند برای هر کسی مفید باشد. استفاده از این دستمال ها می تواند از انتقال بیماری های مسری جلوگیری کند و حتی می تواند در تولید ماسک ها، دستمال توالت، حوله های کاغذی و انواع دستمال های کاغذی استفاده شود.

ضد باکتری

هزینه

از آن جایی که برای تولید این نوع کاغذ، تغییرات زیادی در فرآیند تولید ایجاد نمی شود، پس هزینه زیادی در بر نخواهد داشت و حتی در دراز مدت باعث کاهش هزینه ها می شود.

نکته پایانی

در پایان می توان ذکر کرد که تولید این کاغذ باعث شد تا قدم بزرگی در صنعت کاغذ و استفاده از محصولات کاغذی برداشته شود و همه این ها در حالی ست که هزینه ناشی آن با هزینه تولید کاغذ معمولی تفاوت چندانی ندارد اما ویژگی های آن بسیار بیشتر از یک کاغذ معمولی ست.


کلمات کلیدی : کاغذ،کاغذ ضد باکتری،ضد باکتری،محصولات کاغذی


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/01/02
سبد ها در خانه استفاده های کاربردی و تزئینی زیادی دارند. شما می‌توانید در سبد میوه بچینید، گل و گیاه پرورش دهید یا لوازم خانگی مثل کاموا...
1399/12/20
درست کردن پاپ کورن در پاکت پفیلا کاغذی و ماکرویو یکی از ساده‌ترین راه های درست کردن این میان وعده خوشمزه است. با این روش پاپ کورن هایی که درست می‌کنید...
1399/11/19
کسب و کار هایی که لوازم کوچک مثل پیکسل، برچسب، استیکر، بدلیجات و... تولید می کنند یا می‌فروشند همیشه با چالش بسته بندی رو به روی هستند اما...