خروج

نکات مهم بسته بندی و حمل و نقل محصولات


برای بسته بندی و حمل و نقل محصولاتمان چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش‌آمده باشد که ندانید کدام بسته ‌بندی‌ برای چه محصولی مناسب است، بسته‌ بندی خوب باید چه ویژگی‌هایی را دارا باشد، انواع بسته بندی ها کدام اند و اصلاً چه محصولاتی را می‌توان بسته بندی کرد؟ همچنین چه نکاتی در حمل و نقل محصولات مهم است و باید به آن توجه داشته باشید پس با ما در این مقاله همراه شوید تا باهم جواب این سؤالات را بیابیم.

بسته بندی و نحوه حمل و نقل محصولات همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد. تجربه نشان داده همواره محصولاتی که بسته بندی مناسب‌تری داشتند توانستند سهم بیشتری از بازار را برای خود کنند. چاپ  بسته بندی محصول باید آن‌قدر حرفه ای و اصولی  باشد تا مشتریان را به خود جذب کند چراکه نداشتن یک بسته‌ بندی مناسب باوجود کیفیت محصول خوب،  می تواند باعث کاهش فروش شما و عقب ماندن از رقیبانتان شود. همچنین شما باید بدانید با توجه به نوع  هر محصول و بسته بندی آن، از چه نکاتی برای حمل  و نقل آن ها استفاده کنید.

 برای داشتن یک بسته بندی خوب باید از یکسری نکات پیروی کنید که در ادامه به آن می پردازیم.
از نکاتی که در بسته بندی محصولات حائز اهمیت است می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1.    اندازه و سایز آن متناسب با حجم محصول باشد.
2.    از رنگ‌ها و طرح هایی که جلوه بصری جذابی برای مخاطب ایجاد می کنند، استفاده شود.
3.    طریقه استفاده از آن بسته آسان  باشد اما در عین حال خلاقیت داشته باشد. 
4.    استاندارد و با کیفیت باشد تا باعث تغییرات فیزیکی و شیمیایی  محصول نشود.
5.    مشتری را برای خرید محصولتان ترغیب کند.
6.    صداقت داشته باشید. ( چاپ روی بسته بندی محصول باید نزدیک ترین تصویر از محصول باشد).
7.    در برابر ضربه  مقاوم باشد.
8.    تمامی اطلاعات لازم مانند: تاریخ تولید، تاریخ انقضا و... ذکر شود.
9. طریقه مصرف محصول  قید شود.

چه محصولاتی را میتوان بسته ‌بندی کرد؟

-    محصولات غذایی
-    لباس و پوشاک
-    محصولات آرایشی و بهداشتی 
-    لوازم خانگی 
-    محصولات دارویی
-     و...
 

ساک بسته بندی

انواع روش های بسته ‌بندی‌ کدام است؟  

بسته بندی محصولات به روش های مختلفی صورت می گیرد که ما در اینجا به چند نمونه از شناخته‌شده‌ترین آن‌ها اشاره می کنیم.

بسته ‌بندی با ظروف شیشه‌ای:  

ظروف شیشه ای

 
بسته بندی با ظروف شیشه ای از قدیمی‌ترین نوع بسته ‌بندی‌هاست که از خیلی سال های قبل رواج داشته است. مانند تمامی بسته بندی ها، بسته بندی با ظروف شیشه ای نیز از معایب و مزایایی برخوردار است. از معایب این ظروف حساس بودن در برابر افزایش یا کاهش ناگهانی حرارت است.  ظروف شیشه ای تنها تا دمای مشخصی تحمل گرما و سرما رادارند و اگر دما از حد ظرفیت آن ها بالاتر یا پایین‌تر برود باعث ترک خوردن و شکستن آن ها می شود. از دیگر معایب  بسته بندی با ظروف شیشه ای می توان به‌دشواری در حمل‌ و نقل آن ها اشاره کرد چراکه علاوه بر فضای زیادی که اشغال می کنند، امکان ضربه دیدن و شکستن آن ها نیز وجود دارد و تمامی کسب وکارها باید به این موضوع بسیار توجه کنند و محصولات خود را  با وسیله نقلیه مناسب و شرایط متناسب با آن به دست مشتری برسانند. 

 از مزایای بسته بندی با ظروف شیشه ای می توان به شفاف بودن این ظروف اشاره کرد. اگرچه از طرفی باعث به وجود آمدن برخی از واکنش های نامطلوب همچون تجزیه رنگ ها می شود اما مخاطب می-تواند در هنگام خرید محتوای درون آن را به راحتی ببیند و با اطمینان بیشتری محصول خود را خریداری کند و این ازجمله نکاتی است که دیگر بسته بندی ها دارا نمی باشند و اغلب مشتریان باتوجه به چاپ روی بسته بندی محصول را خریداری می کنند اما به‌محض باز کردن بسته محصول متوجه تفاوت فاحش آن می شوند. 
 

 بسته ‌بندی با ظروف فلزی :

ظروف فلزی

در تولید بسته  بندی با ظروف فلزی به دلیل کاربرد های متعددی که دارد از مواد اولیه های مختلفی  استفاده می شود. چراکه بسته ها در کاربردهای مختلف دارای خواص متفاوت هستند. ظروف فلزی برخلاف ظروف شیشه ای از مقاومت بالایی در برابر درجه حرارت بالا برخوردارند. همچنین به دلیل ساختاری که دارند در برابرعوامل خارجی مقاوم اند. 
از معایب قوطی های فلزی می توان به این اشاره کرد که  در برابر خوردگی مقاوم نیستند و ایجاد خوردگی می‌تواند باعث بوجود آمدن واکنش های شیمیایی مختلفی شود که باعث تغییر خاصیت محتوای درون بسته شود.

 بسته ‌بندی با ظروف پلاستیکی: 

اغلب افراد بر این باورند که پلاستیک برای محیط زیست نسبت به دیگر بسته بندی ها  ضرر بیشتری دارد اما لازم به ذکر است که هرساله نزدیک به نیمی از پلاستیک‌های مصرفی بازیافت می شوند. 
ظروف پلاستیکی در کنار تمامی عیب‌هایی که دارند قطعاً مزایای زیادی نیز دارند که تاکنون بسیاری از محصولات را با بسته ‌بندی پلاستیکی تهیه می کنند.
در مقایسه با بسته ‌بندی‌های فلزی و شیشه ای، پلاستیک در مقابل واکنش های شیمیایی مقاومت بالاتری دارد و همچنین حمل‌ و نقل آن نیزآسان تر است. علاوه بر آن قابلیت چاپ و جلوه بهتری دارد و سرعت بالایی نیز در تولید دارد. همه این ها دلایلی برای محبوبیت بیشتر آن نسبت به بسته بندی های شیشه ای و فلزی است. از معایب  پلاستیک باوجود اینکه قابل بازیافت است سرعت بسیار کم آن در تجزیه است. اما مزیت های آن به قدری است که معایب آن به چشم نمی آید و بخصوص در صنعت موادغذایی بسیاری از تولید کنندگان از این بسته بندی برای محصولاتشان استفاده می کنند.
در تصاویر زیر چند نمونه از بسته‌ بندی‌ ها با ظروف پلاستیکی که توسط شرکت تورنگ چاپ طراحی‌ شده است را مشاهده می کنید.

ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی

  
تا به اینجا برای شما از انواع بسته  بندی ها و مزایا و معایب آن ها گفتیم در ادامه می پردازیم به
 نکاتی که در حمل و نقل محصولات باید به آن ها توجه داشته باشیم :
 

حمل و نقل

چه نکاتی را باید در حمل و نقل محصولات رعایت کنیم؟

ایمنی محصولات :

مهم ترین نکته ای که در حمل و نقل محصولات باید به آن توجه داشت، حفظ و رعایت ایمنی محصول می-باشد. چراکه اگر محصول ما سالم به دست مشتری نرسد یقیناً باعث کاهش رضایتمندی آن ها و به سبب آن کاهش میزان  فروش می شود. قطعاً میزان حساسیت همه ی محصولات شبیه به هم نیست و برای هرکدام از آن ها باید شرایط ویژه‌ی خودش را در نظر گرفت. اما همواره باید به این نکته توجه داشت و آن را از اولویت های خود در حمل و نقل محصولات دانست. 

رعایت نکات بهداشتی محصولات :

نکات بهداشتی

رعایت اصول بهداشتی همواره از مهم ترین نکات در حمل و نقل محصولات  بوده است و امروزه باوجود ویروس کرونا این حساسیت دوچندان شده است. تمامی خریداران به دنبال تازه ترین و خوش طعم ترین محصولات بوده اند و کیفیت محصول برایشان یکی از مهم ترین فاکتورها بوده است. اما همیشه محصولاتی با کیفیت پائین نیز وجود دارند که بی‌شک همه ی ما آن را تجربه کردیم. 
 
شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که مواد غذایی ازجمله بیسکوئیت ، لبنیات، خشکبار و... را خریداری کردید به ‌محض اینکه  بسته محصول را بازنمودید با بو یا طعم بد محصول مواجه شدید حتی در برخی موارد وجود حشراتی مانند سوسک نیز گزارش‌شده است. قطعاً تجربه چنین اتفاقاتی ذهنیت بدی در بین عموم می سازد و پیامدهای بسیار سنگینی برای آن برند به دنبال دارد. از نکاتی که در حفظ سلامت محصول اهمیت دارند می‌توان به انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای هر محصول اشاره کرد. ازآنجایی‌که ویژگی‌های هر محصول با یکدیگر متفاوت است، نحوه حمل و نقل آن ها نیز باهم فرق دارد پس باید قبل از جابه‌جایی هر محصول شرایط مناسب با آن در هنگام حمل ونقل را فراهم کنیم. همچنین  از نکات بهداشتی مهم دیگری که در رابطه با حفظ نظافت محصولات وجود دارد داشتن لباس مناسب برای کسانی است که وظیفه حمل و نقل محصولات رادارند.
 مورد بعدی که باید بسیار به آن توجه داشت عدم وجود هوا در بسته بندی مواد غذایی است چراکه در صورت عدم توجه به آن، می تواند به محتوای درون بسته آسیب بزند.
 این ها همه از نکات بسیار مهمی است که باید موردتوجه قرار گیرد. حفظ سلامت مواد غذایی در حین حمل ونقل بسیار بااهمیت است و نباید از آن غافل شد.
 

ارسال به موقع محصول :

ارسال به موقع محصول

از دیگر نکات مهم در حمل و نقل محصولات و ارسال سفارش به مشتری، ارسال به‌موقع محصول است. هرچه شما محصولتان را در مدت زمان کوتاه تری به دست مشتری برسانید می توانید میزان رضایت بیشتری نیز کسب کنید و این نکته‌ای است که در بسیاری از کسب‌وکارها نادیده گرفته می شود.
 قطعاً اگر سعی کنید تا محصول موردنظر را به‌موقع و در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مشتری برسانید احتمال اینکه دفعات بعدی نیز از شما خرید کنند بیشتر می شود. به خصوص در مواقعی که مشتری نیاز اضطراری دارد و می خواهد در کوتاه ترین زمان ممکن محصول موردنظر را دریافت کند، شما اولین موردی خواهید بود که در نظرش می آید.

تمامی این موارد تنها بخش کوچکی از نکات مهم در بازاریابی و فروش محصولات است و مانند هر کاری، بسته بندی محصولات نیز نیازمند دقت عمل و تلاش روزافزون است.  قطعاً هدف تمامی کسب و-کارها جلب هرچه بیشتر رضایت و توجه مشتریان است و برای رسیدن به این مهم همواره در تلاش هستند.
ما نیز در شرکت تورنگ چاپ تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم رضایت هرچه بیشتر شما مشتریان عزیز را جلب کنیم و هیچ‌گاه برای ارائه خدمت به شما کوتاهی نکرده و نمی کنیم. امیدواریم تا به امروز در تحقق این هدف موفق بوده باشیم و شما عزیزان از ما خشنود باشید.
و در آخر اگر شما نیز هرگونه تجربه خوب یا بدی از خرید آنلاین یا آفلاین داشته اید خوشحال می‌شویم تا با ما به اشتراک بگذارید.
 


کلمات کلیدی : انواع بسته بندی ، حمل و نقل محصولات ، ظروف فلزی بسته بندی، پلاستیکی، ظروف شیشه ای بسته بندی


دانشجوی حسابداری است و علاقه مند به یادگیری مهارت های جدید

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.
1400/02/16
از آنجایی که از نمک برند های مختلفی وجود دارد، جلب توجه مشتری کار سختی است. زیرا در این موارد مشتری ها معمولا چیزی که همیشه آن را انتخاب می کردند را خریداری می کنند مگر اینکه محصول تازه ای نظر آنها را جلب کند.
1400/02/15
در قهوه فروشی و کافه ها معمولا از پاکت کرافت ساده برای بسته بندی قهوه استفاده می شود که با کمک روش های خاصی و با قیمت ارزان می توان این بسته بندی ها را خلاق و حرفه ای کرد