خروج

مضرات مصرف نایلون و محصولات جایگزین آن


استفاده از نایلون در زندگی روزانه ما به‌طور گسترده ریشه دوانده است. نایلون و پلاستیک به‌طور عمده در ظروف یک‌بارمصرف، به‌عنوان نایلون زباله و یا نایلکس‌های خرید، و استفاده از پلاستیک در ظروف و لوازم بزرگ و همچنین ماشین‌آلات باعث می‌شود که نتوان نایلون و پلاستیک را از زندگی روزانه حذف کرد.

استفاده از نایلون به‌عنوان کیسه‌ای برای زباله‌ها یکی از پر استفاده ترین نوع مصرف است که همه ما میدانیم که کیسه‌های زباله همراه با زباله‌های درون آن دور ریخته می‌شوند و این نایلون‌ها جذب طبیعت نمی‌شوند و حداقل زمان لازم بری تجزیه آن‌ها 500 سال می‌باشد که این باعث آلودگی‌های جبران‌ناپذیری در طبیعت می‌شود.

این نایلون‌ها ممکن است توسط بادها جابه‌جا شوند و در مسیر آبراه‌ها قرار گیرند و باعث مسدود شدن راه آن‌ها شود که این مسئله باعث گندیدگی آب‌ها و همچنین مکانی برای زادو ولد حشرات و موش‌ها می‌شود که برای سلامت انسان‌ها بسیار خطرناک می‌باشد.

نایلون

 

نایلون‌ها همچنین توسط این آبراه‌ها ممکن است وارد دریا و اقیانوس‌ها شوند و باعث آلودگی و مرگ جانداران دریایی شوند.

طبق آمار به‌دست‌آمده سالانه 1 میلیارد پرنده و پستاندار به دلیل خوردن نایلون‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

نایلون‌های زباله در اکثر مناطق دفن می‌شوند که این امر علاوه بر تجزیه نشدن باعث ایجاد شیرابه‌هایی می‌شود که حامل ترکیبات خطرناک مانند فلزات سنگین می‌باشد که این مواد در خاک‌ها جریان پیدا می‌کنند و به آب‌های زیرزمینی راه پیدا می‌کنند و باعث آلودگی در آن‌ها نیز می‌شوند.

آلاینده محیط زیست

 

در کشورهای مختلف برای استفاده‌کنندگان نایلون مالیات و یا جریمه مشخص‌شده است. در کشور بنگلادش از سال 2002 استفاده از نایلون ممنوع اعلام‌شده است. در کشور امریکا کیسه‌های پارچه‌ای و پاکت‌های کاغذی جایگزین شده‌اند.

امروزه مردم با مشاهده مشکلات ناشی از استفاده نایلون، سعی در استفاده کمتر از آن را دارند. بسیاری از افراد در هنگام خرید کردن از گرفتن نایلون امتناع می‌کنند یا حداکثر برای چند خرید از 1 نایلون استفاده می‌کنند.

اکنون مردم سعی در جایگزین کردن نایلون با کیسه‌های پارچه‌ای و یا پاکت‌های کاغذی رادارند. اکثر مغازه‌دارها به‌جای نایلون از کیسه‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند که هم باعث حفظ محیط می‌شود و هم باعث خرسندی بیشتر مردم می‌شود و هم به نفع مغازه‌داران می‌باشد، زیرا برای آن‌ها استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای باعث می‌شود تا مشتری آن کیسه‌ها را در مکان‌های دیگر نیز استفاده کند که باعث بیشتر دیده شدن برند آن‌ها خواهد شد.

زباله غیر قابل بازیافت

 

امروزه استفاده از پاکت‌های کاغذی رو به افزایش می‌باشد که این امر سبب کمتر استفاده شدن از نایلون می‌شود. هرچند برای استفاده از پاکت‌های کاغذی مشکلاتی مانند قطع درختان وجود دارد ولی با کاشتن نهال‌هایی می‌توان از این امر جلوگیری کرد و به حفظ بیشتر محیط زیست کمک شایانی کرد.

همچنین پاکت‌های کاغذی باقابلیت برگشت به محیط یکی از دوستداران محیط زیست می‌باشد و می‌توان گفت این پاکت‌ها را می‌توان بازیافت نمود که یکی از ارکان بسیار خوب این پاکت برای جایگزینی به‌جای نایلون می‌باشد.

پاکت‌های کاغذی را می‌توان برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده کرد. این پاکت‌ها به دلیل فود گرید بودن باعث حفظ تازگی و عطر و طعم و ماندگاری بیشتر مواد غذایی می‌شوند.

امروزه برای انواع خشکبار، نان، شیرینی، میوه، فست فود و... از پاکت‌های کاغذی به‌جای نایلون استفاده می‌شود.

 

جهت دانلود فایل مقاله "مضرات مصرف نایلون و محصولات جایگزین آن" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : نایلون، پلاستیک، پاکت کاغذی، کیسه پارچه ای، محیط زیست، نایلکس


کارشناس فروش است و از کار فروش لذت می برد. علاوه بر آن استعداد و ذوق هنری دارد و علاقمند است اوقات خود را به عکاسی بپردازد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/12
همیشه این سؤال برای کسب و کار ها وجود دارد که بهترین ساک تبلیغاتی چیست؟ حقیقت این است که هر کدام از ساک های تبلیغاتی فواید و معایب خودشان را دارند و
1399/10/12
مهم‌ترین نکته در انتخاب نوع تبلیغات توجه به این نکته است که تأثیر آن روی مخاطبان شما چقدر خواهد بود. تا سرمایه گذاری شما بازگشت خوبی داشته باشد. چاپ ساک تبلیغاتی با هزینه کمی...
1399/10/11
همه ساک دستی های پارچه ای از یک جنس نیستند، هر نوع پارچه ای که در دوخت ساک دستی استفاده می شود فواید و معایب خودش را دارد، این مقاله به معرفی چند نوع ساک دستی به همراه الگوی ساخت ساک دستی کاغذی و پارچه ای پرداخته است.