خروج

هرآنچه باید درباره سبک طراحی ژاپنی بدانیم


سبک های متفاوتی در طراحی گرافیک ژاپنی وجود دارد. از رنگ های جیغ در پوستر ها گرفته تا مناظر طبیعی آرامش بخش و طرح شکوفه های گیلاس، همه ی اینها نشان می دهد که ژاپن هیچگاه از کمبود المان‌های دیزاین برخوردار نخواهد بود. در ادامه چند ویژگی اصلی طراحی ژاپنی را معرفی می کنیم.

 

سادگی

طراحی گرافیک ژاپنی از المآن‌های ساده و آرامش‌بخش زیادی استفاده می کند و برای همین از هرگونه شلوغی دوری می کند. طراحی گرافیک ژاپنی چارچوب خاصی دارد و بسیار تمیز و حساب شده است. هر المان طراحی که هدف مشخصی نداشته باشد از طراحی حذف می شود و اضافه است. در نهایت طرحی که به دست میاید تنها حاوی المآن‌هایی است که واقعاً به وجودشان نیاز است. اگر می خواهید یک طراحی مینیمال الهام گرفته از ژاپن داشته باشید باید تمام المآن‌های غیرضروری را حذف کنید و سادگی را هدف قرار دهید.

سادگی

 

آرامش

هر جا در طبیعت ژاپن آرامش خاصی دارد. از شکوفه های گیلاس گرفته تا طبیعت برفی یا سرسبز و حتی چشمه های آب گرم. حتی در شلوغ ترین خیابان‌های توکیو مردم به فضای شخصی یکدیگر احترام میزارند. این حس آرامش در طراحی گرافیک ژاپنی کاملاً واضح است.
استفاده از المآن‌های طبیعی مثل چوب، بامبو، سنگ و... باعث ساخته شدن یک فضای آرامش‌بخش می شود. در بعضی از طراحی ها حتی المآن‌های عرفانی مشاهده می شود که حتی روی معماری ژاپنی تأثیر گذاشته است.

آرامش

 

رنگ های روشن

استایل های ژاپنی و سبک زندگی آن‌ها معمولاً بارنگ‌های روشن آمیخته شده است. اگر نگاهی به ترکیب های رنگی زندگی مدرن ژاپنی بی اندازید بارنگ‌های زیبا و جذابی مواجه خواهید شد. معروف ترین ترکیب های رنگی ژاپنی شامل رنگ های قرمز، بنفش، طلایی و سیاه می شوند.
این رنگ ها هم‌زمان با در چشم بودن به صورت مینیمال و ساده استفاده می شوند. استفاده از رنگ های روشن برگرفته از فرهنگ ژاپنی و خیابان‌های نورانی ژاپن است.

رنگ های روشن

 

سنت و مدرنیته

با اینکه ژاپن یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان است و تکنولوژی پیشرفته ای دارد اما همچنان به احترام و اعتقاد به سنت ها در این کشور وجود دارد. بهترین اثر های هنری ژاپنی معمولاً ترکیبی از سنت و مدرنیته هستند.

سنت و مدرنیته

در ادامه تعدادی از پوستر های ژاپنی را جمع آوری کرده ایم تا نحوه ی استفاده از این المان ها را ببینید

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

سبک طراحی ژاپنی

 

 

برای دانلود مقاله زیر بر روی لینک زیر کلیک کنید

هرآنچه باید درباره سبک طراحی ژاپنی بدانیم


کلمات کلیدی : سبک طراحی ژاپنی، طراحی ژاپنی، فرهنگ ژاپن، طراحی گرافیک ژاپن، پوستر ژاپنی،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/04/07
آموزش و نکات مهم طراحی لوگو حرفه ای، مزیت طراحی لوگو، چرا لوگو طراحی کنیم؟ فواید داشتن لوگو
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی‌کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می‌کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...