خروج

لمینیت چیست؟


لمینیت در واقع راهی برای مقاوم سازی و محافظت از کار چاپی شماست. به این صورت که پروژه های چاپی مثل پلات، کارت ویزیت و... را پس از چاپ برای ماندگاری و دوام بیشتر و جلوگیری از رنگ پریدگی و چروکیدگی و پاره شدن به وسیله لایه ای نازک و شفاف به نام لمینیت می پوشانند. استفاده از این پوشش انواع مختلفی مثل: لمینیت سرد، لمینیت گرم، لمینیت براق، لمینیت مات، لمینیت طرح دار

 

لمینیت چیست

 


لمینیت سرد لایه ای نازک است که روی سطح کار چاپ شده قرار می گیرد و بیشتر برای محافظت از سطح کار چاپ شده و ایجاد جلوه های هنری است. تفاوت این روش با روش گرم در نبودن حرارت و بکار بردن یک لایه بسیار نازک است و می توان گفت که مثل کار سلفون کشی است که لایه پلاستیک بسیار نازک، با استفاده از چسب و فشار سیلندر بر روی سطح چسبانده می شود.

ولی لمینیت گرم بصورت مات یا براق است که معمولا برای کارهای بزرگ یا همان لارج فرمت مثل پلات استفاده می شود. متداول ترین روش استفاده از لمینیت، روش گرم است که در آن پوشش پلاستیکی را با حرارت بر روی سطح می کشند. این کار از قدیم هم رایج بود که به آن در اصطلاح عام به آن پرس می گفتند و برای کارها در قطع کوچک بود.

به عبارت دیگر، استفاده از لمینیت یکی از عملیات پس از چاپ است که به دلایل خاصی مثل محافظت از رنگهای چاپی و جلوگیری از ساییدگی، افزایش ضخامت سطح چاپ شده برای استحکام بیشتر (مثل کارت ویزیت لمینیت)، براق و یا مات کردن سطح کار در برابر انعکاس نور و... انجام می شود. از این روش مثلا برای پوشاندن سطح عکس برای جلوگیری از ماندن اثر انگشت بر آن، کارت ویزیت و کارت شناسایی جهت مقاوم سازی و جلوگیری از پاره شدن استفاده می شود.

 

جهت دانلود فایل مقاله "لمینیت چیست؟" روی لینک زیر کلیک کنید:لمینیت چیست؟.pdf


کلمات کلیدی : چاپ دیجیتال، پلات ، لمینیت ، پرس


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (4)
       

نیما 1396/03/12 17:5:55

لمینیت با پرس فرق داره

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1396/03/12 ,

خیر. هیچ تفاوتی در لمینیت و پرس وجود ندارد

حسین زاده 1396/03/18 10:26:31

لطفا در زمینه بیشتر مقاله بذارید

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1396/03/18 ,

حتما، چشم. اگر در خبرنامه تورنگ عضو شوید، علاوه بر ارسال تخفیفات متنوع مقالات جدید هم برای شما ارسال خواهد شد.


مقاله بعدی

1399/05/28
آیا بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ شما خلاقانه است؟ بسته به دیدگاه شما ممکن است معنی عبارت «بازاریابی خلاقانه» تغییر کند...
1399/05/27
رنگ‌های یک دیزاین همیشه ارتباطی با برندینگ آن کالا دارد. طراحان کالا از رنگ استفاده می‌کنند تا به‌طور ناخودآگاه به مصرف‌کننده‌ها این پیام را برسانند که این کالا درباره‌ی چیست.
1397/09/10
تاریخچه استفاده از مرکب چاپ به زمان گوتنبرگ برمی گردد که تلاش می کرد برای ماشین چاپ، مرکب درست کند. این مرکب ترکیبی از...
فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ