خروج

برنج C4 چیست؟


کشاورزی پایه ضروری جامعه انسانی و طبیعت است و بهره وری کشاورزی توسط زمین، آب و هوا، مدیریت و تحقیقات کشاورزی تعیین می شود. تنها 29% از سطح زمین خشکی است و 10% از سطح زمین شرایط مناسب برای کشاورزی و تولید مواد غذایی مورد نیاز انسان را دارند؛ در حالی که برنج یکی از اصلی ترین مواد غذایی مورد نیاز انسان است و منطقه کشت انواع برنج بطور مستمر با گسترش شهرها و صنایع کاهش پیدا می کند.

تغییرات شدید در آب و هوا که بوجود می آید موجب کمبود آب خواهد شد و افزایش تقاضا برای مواد غذایی رخ خواهد داد و در نتیجه با بالا رفتن قیمت  روبرو خواهیم شد.

همه ی این عوامل نامطلوب در حال حاضر، در زمانیکه رشد و تولید برنج کاهش یافته است در حال وقوع می باشد و جهان را از لحاظ تامین مواد غذایی در آینده نگران می کند.

 پژوهش ها نشان می دهد که با تغییر ساختار بیو فیزیکی گیاه برنج می توان در آینده به جامعه بشری برای برداشت حداکثر میزان از محصول برنج غنی کمک بزرگی کرد.

یکی از این تغییرات سیستم فتوسنتزی 4 کربنه است. گیاهانی که به عنوان C4 شناخته می شوند، عموماً دارای توانایی تولید بیشتری در دریافت تشعشعات خورشیدی جهت انجام عمل فتوسنتز می باشند. گیاهان C4 کارآیی مصرف آب و نیتروژن بالاتری دارند و در برابر تنش گرما متحمل ترند. از این رو تحمل بیشتری در شرایط تنش و خشکی دارند و در شرایط بحرانی دچار آسیب های کمتری خواهند شد.

بسیاری از گیاهان زراعی از جمله برنج دارای سیستم فتوسنتزی C3 می باشند لذا چنین مزیّت هایی ندارند. اگرچه، همه مولفه هایی که برای فوتوسنتز  C4 لازم است تقریبا در گیاه برنج وجود دارد اما بطور متفاوت توزیع می شوند و فعال نیستند. اما سازمان جهانی برنج در نظر دارد تا برنج هایی با سیستم فتوسنتزی C4 را معرفی نماید، که در صورت موفقیت قادر خواهند بود تا عملکرد دانه برنج را علاوه بر سایر فواید زراعی مذکور به مقدار قابل توجهی افزایش بخشند.

 

در حال حاضر در ميان گياهان زراعی نيشكر و ذرت، C4 هستند که توليد شاخ و برگ فراوان كرده و دارای مقاومت زيادی می باشند. 
 
برنج


جهت دانلود مقاله روی لینک زیر کلیک کنید:C4 برنج.pdf


کلمات کلیدی : برنج، کیسه برنج، گونی برنج، کاشت برنج، برنج C4، کشاورزی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
   
 

برای این مقاله دیدگاه ثبت نشده است

مقاله بعدی

1398/03/04
گونه های اصلی برنج مربوط به بخش هایی از آسیا و آفریقا است، اما انواع مختلف برنج در سراسر دنیا وجود دارد که هر کدام ممکن است بسته به شرایط اقلیمی نیاز به کشت و مراقبت متفاوتی داشته باشند...
1398/01/22
حتما می دانید دانه های برنج مراحل مختلفی را طی می کنند تا به دانه سفید برنج که مورد مصرف شما قرار می گیرند تبدیل شوند اما...
1398/01/20
برای اینکه بتوانید حبوبات را برای مدت بیشتری نگهداری کنید لازم است آنها را با روش درست بسته بندی نموده و برخی نکات را برای بسته بندی حبوبات رعایت کنید...