خروج

راه‌هایی برای داشتن بسته‌بندی ایده آل و مشتری‌پسند


هر وقت به سوپرمارکت، پاساژ‌، بازار یا هر جایی بروید که چیزی در آن فروخته می‌شود همیشه محصولات را در یک جعبه، بسته یا چیزی شبیه به این می‌بینید. بسته‌بندی محصولات در اندازه‌ها، شکل و رنگ‌های متنوع انجام می‌شود. غالباً افراد بسته‌بندی را مرتبط با حفاظت، نگهداری و انتقال آسان اجناس می‌دانند اما نقش بسته‌بندی فراتر از این‌هاست و می‌تواند در فروش و معرفی محصول نقش اساسی بازی کند؛ رضایت یا عدم رضایت خریداران را در پی داشته باشد یا حتی مانع سالم رسیدن آن به دست مصرف‌کننده شود.

این روزها مصرف‌کنندگان می‌خواهند با نگاه کردن به بسته‌بندی یک کالا دریابند که با خرید این محصول چه چیزی عایدشان خواهد شد، از ارزش غذایی محصول گرفته تا تأثیراتی که بسته‌بندی آن بر روی محیط زیست خواهد داشت. به‌علاوه این اطلاعات باید خیلی سریع در اختیارشان قرار گیرد تا مبادا در زندگی پرمشغله‌شان خللی ایجاد شود.

برای تولیدکننده و یا فروشنده انحصاری یک محصول، یکی از دغدغه‌های اصلی در کسب‌وکار شناساندن برند به مخاطب و پس از آن جلب‌توجه و رضایت مشتری و فروش بیشتر است.

بسته بندی قابل حمل

طراحی جذاب و حرفه‌ای بسته‌بندی محصولات راهی مناسب برای ارائه آن به بازار در جهت ارتقاء آگاهی مخاطب از نام تجاری شماست. هرچه طراحی بسته‌بندی‌هایی که برای ارائه محصول در نظر می‌گیرید خلاقانه‌تر باشد قطعاً توجه بیشتری جلب کرده و مدت‌زمان  بیشتری در ذهن مخاطب شما می‌ماند.

استفاده از دانش ترکیب رنگ‌ها و خلاقیتی که در طراحی بکار می‌برید تاثیر بسیاری در جذب نگاه مشتریان شما دار. این موضوع به‌قدری در طراحی بسته‌بندی حیاتی است که حتی انتخاب یک رنگ نامناسب ممکن است به‌کلی ظاهر بسته‌بندی محصول شما را خراب کند. همچنین طراحان حرفه‌ای در زمینهٔ طراحی بسته‌بندی محصولات با در نظر گرفتن رضایت و راحتی مشتری بسته‌بندی کالا را به صورتی طراحی می‌کنند که به راحتی قابل‌حمل باشد.

پس از طراحی بسته‌بندی، زمانی که طرح انتخابی شما برای چاپ فرستاده می‌شود موضوع مهم کیفیت چاپ و تداوم رنگ می‌باشد. اگر شما بهترین و زیباترین طرح را هم داشته باشید اما هنگام چاپ روی جنس نامرغوب یا باکیفیت پایین چاپ شود هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس از قبل از هر چیز باید از نوع چاپ، متریال و کیفیت چاپ مطمئن شوید.

راه‌هایی برای داشتن بسته‌بندی ایده آل و مشتری‌پسند را با هم بررسی می‌کنیم:

خواندن برچسب‌ها باید راحت باشد

برچسب محصول باید خوانا و واضح باشد. بیشتر مشتریان اطلاعات مربوط به محصول را که روی بسته درج می‌شود می‌خوانند تا بدانند چه می‌خرند و اینکه آیا این همان محصول مناسب آن‌هاست یا نه. نوع قلم و سایز انتخابی برای نوشته‌های روی برچسبِ محصول باید به‌آسانی خوانده شود. گاهی برچسب در بسته‌بندی محصولات آن‌قدر ریز نوشته شده که خواندنش را برای مشتری سخت می‌کند. این اشتباه را مرتکب نشوید. افراد حتماً برای داشتن یک انتخاب هوشمندانه پیش از خرید این بخش را می‌خوانند. برخی مصرف‌کنندگان حتی اقلام مختلف را با هم مقایسه می‌کنند. پس اگر بسته‌بندی محصول شما خواناتر باشد و ویژگی‌های محصول نیز نظر خریداران را جلب کند آن‌ها به سراغ محصول دیگری نمی‌روند و همان را می‌خرند. خریداران برای خواندن برچسب تمام محصولات وقت ندارند به‌خصوص آن‌هایی که ریز چاپ‌شده باشند.

بسته بندی

شفاف‌تر کردن بسته‌بندی مواد غذایی و آشامیدنی

قطعاً منظور ما بسته‌بندی‌های دریچه دار نیست اما باید درک کنید که مردم می‌خواهند بدانند مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنند، چگونه تهیه و تولید شده‌اند. مصرف‌کنندگان در پی بسته‌بندی‌هایی فاقد پلاستیک هستند تا نه برای مواد غذایی و خودشان ضرر داشته باشد نه محیط زیست. واضح و مشخص بودن ارزش غذایی محصولات بر روی بسته‌بندی بسیار حائز اهمیت می‌باشد اما مهم‌تر از آن شفاف بودن بسته‌بندی دربرگیرنده مواد غذایی است.

بسته بندی شفاف

حفظ و نگهداری محیط زیست

در این دوران مصرف‌کنندگان بیش از هر زمان دیگری به محیط زیست بها می‌دهند و با تمام توان می‌کوشند تا اثر نامطلوب کمتری بر روی محیط زیست داشته باشند. شما می‌توانید ارتباطی مستحکم و پایدار با مصرف‌کنندگان حامی محیط زیست بنیان نهید، به‌شرط آن‌که یک بسته‌بندی جدید و دوستدار محیط زیست داشته باشید، در این صورت آن‌ها حاضرند محصولات شما را بخرند حتی اگر کالای شما کمی از سایر رقبا گران‌تر باشد.

بسته بندی مواد غذایی

راحتی بیشتر مصرف‌کننده

روزبه‌روز بر شمار بسته‌بندی‌هایی که می‌توان آسان و بی‌دردسر بازشان کرد، اضافه می‌شود. به همین خاطر است که مردم بیشتر طرفدار بطری‌های آب و نوشیدنی هستند تا قوطی‌هایی که باز کردنشان خالی از زحمت نیست.

بسته بندی خلاق

اما برخی از تولیدکنندگان با عرضه بسته‌بندی‌های قابل خوردن حد و مرزهای این صنعت را جابجا کرده و بدون آن‌که راحتی حمل بسته‌بندی را قربانی کنند، آسیب واردشده به محیط زیست را به حداقل می‌رسانند.

 

جهت دانلود فایل مقاله "راه‌هایی برای داشتن بسته‌بندی ایده آل و مشتری‌پسند" روی لینک زیر کلیک کنید:

کلمات کلیدی : چاپ، فلکسوگرافی، بسته بندی، طراحی، چاپ روی بسته بندی محصولات، چاپ و بسته بندی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای این مقاله دیدگاه ثبت نشده است

مقاله بعدی

1395/12/07
علی رغم اینکه بسته بندی های پلاستیکی معمولا نمی توانند دوباره استفاده شوند، اما برای چاپ برند محصول شما بهترین گزینه است...