خروج

چند ویژگی کوچک و مهم یک فروشنده بزرگ


ما در این مقاله چگونگی برخورد فروشنده با یک مشتری که برای اولین بار وارد فروشگاهی می شود و یا قصد خرید دارد را بیان می کنیم، تا چگونه همیشه سعی خود را انجام دهیم که بتوانیم مشتری را راضی نگه داریم و یا حداقل بتوانیم کمکی برای خرید بهتری داشته باشیم.

 

 

 
 
در قدم اول همیشه سعی کنیم همه چیز را از خودمان شروع کنیم مثلا اینکه یک فروشنده خوب همیشه باید ظاهری آراسته و مرتب داشته باشد. داشتن لبخند بر روی صورت همیشه باعث ایجاد حس خوب در مشتری خواهد شد.

 

 

بلند شدن از جای خود قبل از ورود مشتری و به گرمی سلام کردن و خوش امدگویی باعث ایجاد حس بسیار خوبی می شود و به مشتری انرژی مثبتی خواهد داد تا بتواند در فروشگاه شما قدم بزند و از تمامی اجناس دیدن کند.

 

می توانیم در قدم بعدی با مشتری به صحبت بپردازیم تا بدانیم دنبال چه جنس یا کالایی می گردد تا بتوانیم به نحو احسن ایشان را راهنمایی کنیم یا پیشنهاداتی به وی دهیم تا خرید یا انتخاب بهتری داشته باشد .اما همیشه حواستان باشد که هیچ گاه نباید نظرات خود را به مشتری تحمیل کنید و یا طوری حرف بزنید که مشتری را موذب کنید و یا باعث ایجاد حس ناراحتی شوید.

 

در این قدم هم هر چقدر صادقانه تر و مهربان تر با مشتری صحبت کنید باعث ایجاد حس اعتماد بیشتری خواهید شد.

 

همیشه سعی کنید تا اطلاعت کافی از تمامی اجناس فروشگاه خود داشته باشید تا اگر مشتری راجب کالایی از شما سوالی پرسید بتوانید به نحو احسن پاسخ دهید و بتوانید کاملا راهنماییشان کنید.

 

گاهی اوقات ممکن است شما از جایی یا کسی ناراحت باشید اما سعی کنید هیچ وقت این ناراحتی را در برخورد با مشتری بروز ندهید. چون باعث رنجش مشتری خواهد شد و ممکن است این را برای همیشه به خاطرش بسپارد و برای دفعه بعد با تردید و یا با این فکر که شما فروشنده ای بسیار بد اخلاق هستید وارد فروشگاه شما شود.

 

همیشه به این نکته توجه فرمایید که اگر مشتری از شما سوالی می پرسد با یک کلمه جواب ندهید. همیشه سعی کنید تا مقداری شاخ و برگ به جواب خود دهید و یا اینکه بتوانید کالایی دیگر را به وی معرفی کنید به عنوان مثال:

 

گاهی اوقات پیش می آید جنسی را که مشتری می خواهد موجود ندارید، وقتی از شما سوال شود آیا این کالا را در فروشگاه دارید شما بلا فاصله پاسخ منفی دهید مطمعنا باعث رفتن مشتری خواهد شد و این در ذهنش باقی خواهد ماند که برای آینده اگر این کالا یا کالای مشابه را می خواست در فروشگاه شما نمیتواند پیدا کند.

 

گاهی اوقات ممکن است کالای را داشته باشیم که نزدیک خواسته مشتری باشد و بتوانیم به مشتری پیشهاد دهیم که مثلا چرا از این کالا استفاده نمی کنید و از مزیت های کالای جایگزین صحبت کنیم. در اکثر مواقع مشتری به گرفتن کالای جایگزین راقب می شود که این کاملا به نحوه معرفی شما از کالا دارد و اینکه بتوانید تا چه حدود مزیت های استفاده از آن را شرح دهید.

 

با کودکان رابطه خوبی برقرار کنید:

 

 

همیشه کودکانی که همراه والدین به فروشگاه وارد می شوند بعضی از رفتار ها در خاطرشان باقی خواهند ماند. مثلا اگر کودکی که همراه پدر یا مادر خود وارد فروشگا شما شده اگر با رفتار خشن یا اخم کردن و یا حتی بی توجهی مواجه شود، دیگر دوست ندارد وارد فروشگاه شما شود و گاهی ممکن است برای دفعه بعد پدر یا مادرش را از آمدن به فروشگاه منصرف کند. حتی اگر کمی بزرگتر شود و خودش به تنهایی برای خرید به فروشگاهی برود به فروشگاه شما سر نخواهد زد.
 
فروشنده حرفه ای

 

 

همیشه سعی کنید با کودکان با مهربانی و لبخند رفتار کنید و به ان ها توجه کنید. کودکان و یا حتی والدین آن ها از توجه کردن بسیار خوشحال می شوند و این مورد توجه قرار گرفتن ممکن است تا سال ها در ذهنشان باقی بماند و همیشه یک حس خوب یا خاطره ای خوش از فروشگاه شما داشته باشند.

 

پس میتوان ازین مسیله این نتیجه را گرفت که فرقی نمی کند مشتری شما چه سنی داشته باشد. مسیله مهم برخورد شما با مشتری می باشد که هر چه صادقانه تر و مهربان تر و با روحیه بهتر با آن برخورد کنید باعث می شود یک مشتری بدست آورید که همیشه راقب خواهد بود از فروشگاه شما دیدن و خرید کند.

 

جهت دانلود فایل مقاله "چند ویژگی کوچک و مهم یک فروشنده بزرگ" روی لینک زیر کلیک کنید:

کلمات کلیدی : مشتری مداری،فروشنده خوب،توجه به مشتری،ارتباط با مشتری


کارشناس فروش است و از کار فروش لذت می برد. علاوه بر آن استعداد و ذوق هنری دارد و علاقمند است اوقات خود را به عکاسی بپردازد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
   
 

حسن | 10:29:25 , 1396/05/08

ثریا روشن قیاس | 10:44:37 , 1396/05/01

ثریا روشن قیاس | 10:44:36 , 1396/05/01

رعنا | 18:48:27 , 1396/04/26

حسینی | 18:6:8 , 1396/04/26

مسعود | 18:2:48 , 1396/04/26

زهرا | 18:1:20 , 1396/04/26

زهرا | 18:1:17 , 1396/04/26

Sahar | 11:16:29 , 1396/04/26

سلمان | 9:59:24 , 1396/04/25

مریم | 18:57:30 , 1396/04/24


مقاله بعدی

1397/11/07
کاغذ کرافت باکیفیت، انعطاف‌پذیر است و برای ساخت ساک تبلیغاتی جهت حمل کالا نیز مناسب می‌باشد که....
1397/09/27
در مقاله ساخت کاغذ از سنگ در مورد ویژگی ها و کاربرد های کاغذ سنگ صحبت کردیم. در این مقاله در مورد تولیدات کاغذ سنگ صحبت می کنیم.
1397/08/23
کاغذ روغنی کاغذی ست که بیشتر در صنایع خودروسازی، غذایی و ابزار سازی مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد آن در صنایع خودروسازی و ابزار سازی از آن جهت است که مانع زنگ زدن ابزار آلات می شود و...

مقالات مرتبط